Ocak 29, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Altcoin

İşte Tanınan Altcoin Polkadot (DOT)’un Rallisini Tetikleyen Gelişme!

Polkadot (DOT) projesi, protokolün tam lansmanını işaret etmesi gereken, parachain’lerin ve açık artırmalarının merakla beklenen sunumu için Pazartesi günü detaylı bir yol haritası yayınladı. Cointelegraph’ta yer alan habere nazaran bu yol haritası, Polkadot fiyatındaki ralliyi de tetikledi.

Yol haritası, üç ana kademeye ayrıldı. Mevcut etap, geliştiricilerin çeşitli Polkadot parachain’leri ortasında irtibat kurmak için sistemleri test edebilecekleri Rococo testnet ortamı. Platform, ağın merkezi koordinatörü olan Polkadot’un aktarma zincirinden geçerek parachain’lerin birbirlerine token’lar ve genelleştirilmiş bildiriler göndermesine müsaade vermek için Cross-Chain Message Passing-lite yahut XCMP-lite isimli bir sistem kullanır.

Rococo testnet Ağustos 2020’de piyasaya sürüldü, lakin bileşen özellikleri şimdi tam olarak tamamlanmadı. Uyuşmazlık tahlili ve onay oylaması üzere detaylar tamamlandıktan sonra; Polkadot kod tabanı nihayet özelliğin tamamlanmasına ulaşacaktır.

Ancak bu, parachain’lerin şimdi uygulanacağı manasına gelmiyor. Bir sonraki kademede, Polkadot’un “kanarya ağı (canary network)” olan Kusama’da parachain’leri aktifleştirmek için bir oylama yapılacak. Kusama, gerçek ekonomik bedeli korurken, deneyler için daha yüksek bir toleransa sahip bir test ağı ve bir ana ağ ortasındaki orta yol olarak düşünülebilir.

Kusama’daki parachain’ler stabil hale geldiğinde ve tüm kontroller tamamlandıktan sonra parachain müzayedelerini başlatmak için Polkadot’ta zincir üstü bir oylama başlatılacak.

Bununla birlikte, parachain’lerin piyasaya birçok kişi tarafından, 2021’in 1. çeyreğinde sürülmesi bekleniyordu. Ayrıyeten, Rococo test ağının stabilitesi ilgili sıkıntılar var üzere görünüyor. Örneğin, parachain’lerden biri, Pazartesi günü gece saatlerinde vakit damgası olan 1036 numaralı bloğa takıldı.

Polkadot (DOT) fiyatı tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı

Bu sırada, Polkadot’un DOT token’ı tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı, rekor kırdı. Token, Salı günü %10 artarak 30 doların üzerine çıktı. 2021’in başında 9 dolardan süreç gören DOT için bu durum, 3 katından fazla bir artışa işaret ediyor. Yazım sırasında DOT, 30.6 dolardan süreç görüyor.

1 günlük DOT/USDT grafiği. Kaynak: TradingView

Leave feedback about this

  • Kalite
X