Ekim 4, 2023
İstanbul,Türkiye
Apple

iPhone ve Android kullanıcıları ortasında iletileşme sorunu yaşanıyor!

Android ve iPhone cihazlar arasındaki mesajlaşma deneyimi uzun zamandır tartışılıyor. iPhone kullanıcıları iMessage kullanarak iletişim kurabilirken, Android kullanıcıları kendi aralarında metin göndermek için RCS’yi tercih edebiliyorlar. Ancak her iki taraf da internet destekli bir mesajlaşma uygulaması kullanmıyorsa, SMS göndermek tek çare olarak kalıyor. Görünen o ki, son dönemde bu konuda da bazı sıkıntılar yaşanıyor.

iPhone kullanıcıları Android cihazlara mesaj gönderemiyor

Son zamanlarda Reddit ve Twitter üzerinden birçok iPhone kullanıcısı, Android veya Google Voice kullanıcılarından aldıkları metin mesajlarında telefon numarasının başında ek bir “+” işareti yer aldığını belirtiyor. Bu durum, Mesajlar uygulamasının numarayı uluslararası olarak sınıflandırmasına ve konuşmayı ayrı bir sohbet bölümüne aktarmasına yol açıyor. Ayrıca yanlış numara nedeniyle mesajlar iletilemediği için iPhone kullanıcıları gelen metinlere cevap veremiyor.

Yaşanan sorunun özellikle AT&T’nin ABD’deki ağını kullanan iPhone kullanıcılarını etkiliyor gibi görünüyor. Diğer yandan herhangi bir Android cihazın ise etkilenmediğini söyleyebiliriz. Bu hatanın AT&T tarafında yaşanan bir sorundan kaynaklandığı düşünülürken dün yayınlanan iOS 16.5 güncellemesinden kaynaklanmadığı ifade ediliyor.

Bazı iPhone kullanıcıları, olası bir çözüm olarak telefonun ağ ayarlarını sıfırlamayı işaret ediyor. Ancak bu durumun bazı verilerinizin kaybolmasına neden olabileceğini hatırlatalım. Öte yandan bu yaşanan sorun Apple’ın iMessage uygulamasına RCS desteği eklememesini bir daha gündeme getirmiş durumda. Kullanıcılar, iPhone modellerinde bu desteğin yer alması durumunda böyle bir sorun ile karşılaşmayacaklarını ifade ediyor.

Android kullanıcılarının ise bu sorunun çözümü için yapabilecek herhangi bir şeyi bulunmuyor. Tabi ki arkadaşlarını Android cihaza geçmeyi zorlamak dışında. Peki siz iPhone ve Android cihazlar arasında yaşanan bu mesajlaşma sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Rating