Eylül 23, 2023
İstanbul,Türkiye
Apple

iOS 17, iPhone modellerindeki kamera sıkıntısını çözüyor!

Apple’ın iOS işletim sistemi sezgisel yapısı ve kolay kullanımı ile öne çıkıyor. Kullanıcılar tarafından çokça beğenilen iOS platformu yine de bazı sorunlara ev sahipliği yapabiliyor. QR kodlarını tarama sırasında yaşanan sorunlardan bunlardan bir tanesi. Ancak iOS 17 ile birlikte bu sorun çözülecek.

iOS 17 ile QR kod taratmak daha kolay bir hâle geliyor

iOS 11 ile birlikte iPhone modelleri kamera aracılığıyla QR kodlarını tarama desteğine kavuştu. Ancak bir kodu görüntülerken, bağlantı açılır penceresi sinir bozucu bir şekilde arayüzün üst kısmında kendisini gösteriyordu.

Ardından, iOS 13’te Apple, sarı bağlantı düğmesini kamera görüntüsünün içine yerleştirerek önemli bir adım attı. Önceki yönteme göre bir gelişme olsa da bu özellik de çoğu kullanıcıyı tatmin etmedi. QR kod bağlantısının çıktığı noktaya ulaşmak çoğu kullanıcının parmaklarını zorlar durumda.

Ancak iOS 17 ile Apple, tüm iPhone boyutları ve parmak uzunlukları için evrensel bir çözüm bulmuş gibi görünüyor. iOS 17, bir QR kodunu taradığınızda, bağlantı düğmesi anında Kamera uygulaması arayüzünün altında belirerek başparmağınızla dokunmayı çok daha kolay hale getirecek.

Aslında iOS 16’da bu özelliği etkinleştirmenin bir yolu bulunuyor. Kullanıcılar QR kodunu kamera açısından çıkardıklarında, bağlantı balonu kamera arayüzünün altına ilerliyor. Ancak iOS 17 ile QR kod bağlantıları varsayılan olarak bu şekilde karşımıza çıkacak.

Bu önemsiz bir değişiklik gibi görünebilir, ancak QR kodları ile bilgi paylaşımı giderek daha yaygınlaşıyor. Apple’ın QR kodlara erişimi daha kolay hâle getirmesi ise bu konuda önemli bir adım olarak nitelendirilebilir. Peki siz iPhone modelleri ve QR kod tarama işlemleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Rating