Kasım 29, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Yazılım

iOS 16.2 Beta yayınlandı! İşte yenilikler

Apple, bugün yakın zamanda çıkması beklenen iOS ve iPadOS 16.2 Beta güncellemesini yayınladı. Firma, geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleştirdiği WWDC etkinliğinde duyurduğu birçok özelliği iOS 16.2 Beta güncellemesine ekledi. Peki Apple, Beta güncellemesi neler sunuyor? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

iOS 16.2 Beta, Freeform uygulamasını sunuyor!

Apple, geçtiğimiz Haziran ayında yaptığı WWDC etkinliğinde Freefrom uygulamasını duyurmuştu. Freeform uygulaması; iPhone ve iPad kullanıcılarının not tutmasına, eskiz çizmesine ve daha birçok işleve olanak sağlıyor. iOS 16.2 ve iPadOS Beta ile gelecek Freeform, cihazlarda bir anlamda beyaz tahta görevi görecek. Bu nedenle uygulamanın özellikle iPad’ler için oldukça kullanışlı olacağı düşünülüyor.

Apple, Haziran ayında gerçekleştirdiği WWDC etkinliğinde Freeform için şu sözleri aktarmıştı:

“Esnek bir tuval sunan yeni ve güçlü Freeform iş birliği uygulaması, kullanıcıların düzen ve sayfa boyutu hakkında endişe duymasına gerek kalmadan tek bir yerden paylaşım yapmasını, ortak çalışmasını ve değişiklikleri görmesini sağlıyor. Üstelik kullanıcılar, Apple Pencil desteğinden de tamamen yararlanabiliyor. Kullanıcılar içerik ekleyip değişiklik yaparken diğer kişilerin yaptığı katkıları da görebiliyor ve bu şekilde gerçek zamanlı bir iş birliği alanından yararlanabiliyor.”

Apple ayrıca tabletler için iPadOs 16.2 Beta güncellemesinde Stage Manager özelliğini de getiriyor. Yine 2022 Haziran WWDC etkinliğinde tanıtılan Stage Manager, çoklu görev yönetme ve düzenlemede kullanılıyor. Hali hazırda MacBook’larda kullanılan fonksiyon, kullanıcıların sıralanmış pencereleri gruplara ayırmasını ve ayrılan grupların kendi aralarında pencere değişimi yapmasını sağlıyor.

Apple ayrıca ev aksesuarlarına sahip olan kişilerin daha iyi bir performans deneyimlemesi için iOS ve iPadOS 16.2 Beta güncellemesinde yeni bir ev uygulama mimarisini de sunuyor. Fakat yeni uygulamayı kullanmak için HomePod 16.2 Beta güncellemesi gerekiyor.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeni iOS güncellemesinden beklentileriniz neler? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Kalite
X