Aralık 1, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Bilim

Hem yolda, hem havada gidebiliyor: Alef Model A tanıtıldı

Alef Aeronautics, yollarda sürüleceğini, ancak aynı zamanda trafikten kaçınmak için havalanabileceğini söylediği bir prototip uçan aracı tanıttı.

Alef Model A‘nın üst yüzeyi, havanın geçmesine izin veren açık bir örgüden oluşuyor. Gövdenin içerisinde, yolcu balonunun bir tarafında dört pervane ve diğer tarafında dört pervane olmak üzere sekiz pervane bulunuyor.

Bir bilgisayar görseli, Alef’in araçlarının, içerideki pervanelerin onu ileriye doğru hareket ettirebilmesi için gövdesi yukarı doğru eğik olarak ve yatay olarak nasıl uçacağını öngördüğünü gösteriyor.

Alef Model A prototipinin önünde duran Alef Aeronautics CEO’su Jim Dukhovny, uçan araç balonun etrafında dönerken ileri uçuş konfigürasyonunda bir yolcunun balonun içinde nasıl düz bir şekilde kalacağını ekranda gösteriyor.

Tek yolculu bu Alef Model A prototipi uçabiliyor olsa da, yalnızca küçük tekerleklere sahip ve şirketin yolda da gidebilecek bir uçan araç üretme planını test etmek için tasarlanmış değil.

Bu kutu gibi prototipin içinde, sekiz pervaneyi, yolcu bölmesini ve uçuşa doğru eğilirken kanat haline gelen arabanın yan kısımları görülebiliyor. Ancak bu kanat dönüşümü, henüz şirket tarafından bir insan pilotla test edilmedi.

İkinci bir ekip, ikinci bir Alef Zero prototipi üretimi üzerinde çalıyor. Şirket, iki bağımsız ekibe sahip olmanın daha hızlı ilerleme anlamına geleceğini umuyor.

Leave feedback about this

  • Kalite
X