Nisan 20, 2024
İstanbul,Türkiye
Diyet

Hangi İçecekler En Fazla Kalori İçerir?

Kilo almak veya korumanın en temel yolu, günlük kalori alımınızı kontrol etmektir. Ne tür besinler ile beslendiğiniz, ne kadar kalori aldığınızı bilmek, sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz için önemlidir. İçecekler de günlük kalori alımının büyük bir kısmını oluşturabilir. Hangi içecekler en fazla kalori içerdiğini öğrenerek, kilo almak istemiyorsanız hangi içeceklerden uzak durmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Hangi İçecekler En Fazla Kalori İçerir?

Günümüzde insanlar her gün farklı içecekler tüketiyor. Bazıları besin değeri olan, sağlıklı içecekler tercih ederken, bazıları daha çok kalorili içecekleri seçiyor. Kalori alımını azaltmak isteyenler için, hangi içecekler en fazla kalori içerdiğini öğrenmek önemlidir. Bu yazıda en kalorili içeceklerin neler olduğundan bahsedeceğiz.

Çay ve Kahve

Birçok insan günlük yaşamında çay veya kahveyi içiyor. Bunların her ikisi de çok az kalori içeriyor. Bir fincan siyah kahve sadece 2-3 kalori içeriyor. Ancak, kahvenin tatlandırılması durumunda kalori miktarı artıyor. Aynı durum çay için de geçerli. Bir fincan çay kalorisizdir, ancak tarçın, şeker gibi tat vericiler eklenmesi durumunda kalorisi artacaktır.

Meyve Suyu

Meyve suyu hem vitamin hem de mineral deposudur. Bununla birlikte, meyve suyu, ortalama olarak 100 kalori arasında değişkenlik gösteriyor. Meyve sularının içinde her ne kadar meyve suyu bulunuyorsa da, bunların çoğu, şeker eklenmesiyle zenginleştirilmiş meyve suyu şurubu olarak sunuluyor.

Soda

Sodaya baktığımızda, hemen hepsinde çok yüksek miktarda kalori olduğunu görüyoruz. Genellikle bir bardak soda yaklaşık 150 kalori içerir. Bununla birlikte, eklenen şeker ve aromalarla bu miktar artabiliyor. İçecekler arasında aynı miktarda kalorisi olan bir başka içecek de alkollü içeceklerdir.

Malt Ürünleri

Malt ürünleri, şekersiz olmalarına rağmen, bir fincan içecek için ortalama 170 kalori içeriyor. Bu tip içecekler, karbonhidrat içeriği dolayısıyla çok kalorili bir seçimdir. Bununla birlikte, meyve aromalı malt ürünleri şeker eklenerek daha çok kalorili hale getirilebilir.

Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler, genellikle şekersiz olsalar da, çok yüksek miktarda kalorisi olan içeceklerdir. Bir bardak içecek için ortalama 180 kalori içerir. Gazlı içeceklerin, diğer kalori yoğun içeceklere göre daha zararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Meşrubat

Meşrubat, çoğu zaman nişasta veya meyve şuruplarıyla zenginleştirilmiş bir içecektir. Meşrubatlar, çok yüksek miktarda kalori içerir. Bir bardak içecek ortalama 160 kalori içerir. Bütün meyve şurupları, çoğu zaman şeker ve aromalar eklenerek tatlandırıldığından, çok daha fazla kalori içerir.

Şekersiz İçecekler

Şekersiz içecekler, enerji içecekleri dahil olmak üzere, içecekler arasındaki en sağlıklı seçimlerdir. Enerji içecekleri, elektrolit çözeltileri, bitkisel çaylar veya bitkisel ürünlerden elde edilen ürünlerden oluşurlar. Bunlar ortalama 10-20 kalori içerir ve çoğu zaman şekersizdir.

Kalori alımını dikkatli bir şekilde dengelemek herkesin sağlığı için önemlidir. Sağlıklı ve kalorisi düşük içecekler tüketmek, bedenin doğru şekilde beslenmesini sağlamak ve üzerinde kontrol sağlamak için önemlidir. Sağlığını korumak için günlük olarak ne kadar kalori tükettiğini bilmek, kişinin vücudunda pozitif etkiler oluşturacaktır. Kalori alımını izlemek, sağlıklı ve uzun ömürlü olmak için çok önemlidir.

Leave feedback about this

  • Rating