Mayıs 21, 2024
İstanbul,Türkiye
Anne ve Çocuk

Hamileyken önerilen miktardan daha az kafein bile çocuğunuzun hayatını etkileyebilir

Yeni bir araştırmaya göre güne bir fincan sıcak kafeinli kahve veya çay ile başlamak bazılarına normal gelebilir, ancak hamile insanların çocukları için olumsuz etkileri olabilir.

Pazartesi günü JAMA Network Open’da yayınlanan araştırmaya göre, doğumdan önce az miktarda kafeine maruz kalan çocukların, hamileyken kafein tüketmeyen kişilerin çocuklarından ortalama olarak daha kısa olduğu bulundu.

Bir perinatal araştırma uzmanı olan Dr. Jessica Gleason’a göre, ana rahminde kafein tüketen ebeveynlerin çocuklarının 4 yaşında anne babaları kullanmayanlara göre daha kısa olduğu gösterildi ve aradaki fark her yıl 8 yaşına kadar genişledi.

Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan Gleason, “Açık olmak gerekirse, bunlar çok büyük boy farklılıkları değil, ancak hamilelik sırasında kafein tüketen kişilerin çocukları arasında bu küçük farklılıklar var” dedi.

American College of Obstetricians and Gynecologists şu anda hamileyken kafein tüketimini günde 200 miligramın altına düşürmeyi öneriyor.

Cleveland Clinic’e göre , bir fincan kafeinli çay tipik olarak yaklaşık 75 miligram kafein içerir, bir fincan hazır kahve yaklaşık 100 miligrama sahiptir ve bir fincan filtre kahve yaklaşık 140 miligrama sahiptir. Ve çikolatada bile yaklaşık 31 miligram kafein var.

Ancak en son çalışmada bulunan farklılıklar, hamileyken günde yarım fincandan az kahve içen ebeveynlerin çocuklarında bile bulundu – mevcut yönergelerin çok altında, Gleason dedi.

Avustralya’daki Curtin Üniversitesi’nde epidemiyoloji ve biyoistatistik profesörü olan Dr. Gavin Pereira’ya göre, bu çalışmanın annenin kafein tüketimi ile çocuk boyu arasındaki nedenselliği etkili bir şekilde gösterip göstermediği net değil. Pereira araştırmaya dahil değildi.

Pereira, Science Media Centre’a yaptığı açıklamada, “Bu çalışmada gözlemlenen korelasyon, hem kafein tüketimi hem de büyüme kısıtlamasının ortak bir nedeninin varlığıyla açıklanabilir, örneğin yoksulluk, stres ve beslenme faktörleri” dedi.

Neden daha küçük boy endişesi?​


Erken çocukluktaki daha kısa boy yetişkinlikte de devam ederse, bu çocukların daha küçük boyla ilişkili kalp hastalığı ve diyabet gibi kötü kardiyometabolik sonuçlarla karşılaşma şansı olacaktır.

Ancak farkın yetişkinlikte de devam edip etmeyeceğini bilmenin bir yolu yok ve bunun gibi nüfus sonuçlarına odaklanan araştırmalar, bireysel ailelerin paniğe kapılması için bir neden değil, dedi Gleason.

Gleason, bu nüfus düzeyindeki eğilimlerin, kuruluşların tavsiyelerini yeniden değerlendirmeleri için diğer araştırmalarla birlikte ele alınması gerektiğini söyledi.

Gleason, geçmişte sırasında kafein tüketmenin fetüsü etkileyip etkilemediğine dair tutarsız çalışmalar olduğunu, ancak son yıllarda kanıtların bir araya geldiğini söyledi.

Mevcut tüm araştırmaları gözden geçiren 2015 tarihli bir meta-analiz, kafein tüketimi ile daha küçük doğum boyutu arasında bir doz yanıtı ilişkisi olduğunu buldu. Ve 2020’de yapılan bir çalışma, gelişmekte olan bir fetüs için güvenli bir kafein seviyesi olmadığını ortaya koydu.

Kafein nasıl kesilir?​

Gleason’un uyardığı panik olmasa bile, bazı insanlar kafeini azaltmak isteyebilir ve sonra bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu görebilir.

Unutmayın, kafein kahve, çay, alkolsüz içecekler ve enerji içecekleri yanı sıra kakao ve çikolatada da bulunur. Güçlendirilmiş atıştırmalık yiyeceklerde, bazı enerji barlarında ve hatta bazı ağrı kesici ilaçlarda da bulunur.

Değişiklikler ruh halinizi veya tıbbi durumlarınızı etkileyebileceğinden, herhangi bir önemli yaşam tarzı veya diyet değişikliğini her zaman önce doktorunuzla görüşmeyi unutmayın.

Leave feedback about this

  • Rating