Kasım 29, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

Haftalık Bitcoin Tahmini: Bu Şaşırtan Seviyeler Konuşuluyor!

Kripto analisti Akash Girimath, Bitcoin (BTC)’nin neden 28 bin dolara gitmesinin mümkün olduğunu açıklıyor. Bununla birlikte bazı popüler analistler, 20.400 doların boğalar için kilit bir seviye olduğunu söylüyor. Bu seviyeyi kaybetmesi durumunda Bitcoin’i çok daha aşağı inmesinin muhtemel olduğunu kaydediyorlar. Analistlerin Bitcoin tahmini ve değerlendirmelerini okuyucularımız için hazırladık.

28.000 dolarlık bir Bitcoin neden şimdi daha mantıklı?

Bitcoin fiyatı, son bir aydır meydana gelen yükseliş gelişmelerine iyi tepki veriyor. Son on yılda Bitcoin’in dördüncü çeyrekteki tarihsel performansının merceğinden bakıldığında, yakın tarihli bir kırılmanın, uzun süreli bir yükselişin başlangıcı olması mümkün. Aşağıda, 2009’dan bu yana farklı çeyreklerde Bitcoin fiyatının ortalama getirisini gösteren bir tablo yer alıyor. 4Ç’deki ortalama getiri %27 ve bu 2Ç’deki %21’den sonra en yüksek oran.

BTC’nin tarihsel üç aylık performansı

Bununla birlikte, tarihsel performans geleceği tahmin etmenin kesin bir yolu değil. Ancak, döngü 2022’de tekrar ederse, yatırımcıların önümüzdeki iki ay içinde kuzeye doğru patlayıcı bir hareket görmeleri mümkün.

“Bitcoin tahmini, boğa görünümünün devam ettiğini gösteriyor”

BTC fiyatı, 30 Haziran ile 25 Ekim arasında geliştirilen üç günlük grafikte bir yükseliş farklılığı gördü. Bu teknik oluşum, fiyat düşüşlerinin popüler bir momentum göstergesi olan RSI’daki benzer düşüşlere yansımaması durumunda gerçekleşir. RSI tarafından bu şekilde teyit edilmemesi, genellikle düşüş eğiliminin zayıflamasının bir işaretidir. Ayrıca, piyasanın tersine çevrilmesi yaklaşımının göstergesidir.

Bitcoin, sonunda 25 Ekim’de büyük bir çıkış gördü. Böylece, yaklaşık 24 saat içinde %9’luk bir artış kaydetti. Bunu takiben, BTC 19.850 dolar veya 19.650 dolar seviyelerini desteklemek için küçük bir geri çekildi. Bunun, BTC’yi 25.000 dolarlık psikolojik seviyeye itecek bir sonraki bacak için kilit birikim bölgeleri haline gelmesi olası. 25.000 dolarlık engel, Mayıs ve Haziran arasında gerçekleşen %45’lik hareketin orta noktası. Ayrıca, BTC’nin yolculuğunda çok önemli bir nokta. Bu direnç seviyesini bir destek tabanına çevirmek, yükselişin yeniden canlandığını gösterecek. Bu da Bitcoin’i 28.000 ile 29.000 dolar arasında değişen bir sonraki önemli alana itecek.

Bu seviyeler, platform hafta sonları kapalı kaldığı için CME’nin Bitcoin grafiğinin fiyat hareketinde boşluklar olduğu yer. Tarihsel olarak, BTC, bu verimsizlikleri yeniden dengeleyecek şekilde hareket ederek, 28.000 ile 29.000 dolar arasındaki alanı kâr elde etmek için iyi bir yer haline getiriyor. Bir joker senaryoda, bu Bitcoin rallisinin 30.000 dolarlık psikolojik seviyeye kadar uzaması mümkün. Bu da toplam kazancı %51’e çıkarması demek olur.

BTC 3 günlük grafik

Bu görünüm ilk başta aşırı yükseliş gibi görünüyor. Bununla birlikte, On-Chain Borsalarda Arz metriği alıcılara güven veriyor. Metrik, arzda düşüş ve yükselişi gösteren bir düşüşle zıt bir şekilde çalışır. Şimdi düşüş gösteriyor. Bu, yatırımcıların Bitcoin’lerini tasfiye etmeden önce ilk adım olarak daha güvenli cüzdanlardan borsalara taşıma eğiliminde oldukları anlamına geliyor. 13 Haziran’dan 27 Ekim’e kadar, borsalardaki BTC arzı 1,92 milyondan 1,6 milyona düştü. Bu %16’lık düşüş, yatırımcı güvenini gösteriyor. Daha az sayıda holder’ın elindekileri satmak istediğini gösteriyor. Dolayısıyla, bu da yükseliş yönünde bir gelişme.

Borsalarda tutulan BTC Arzı

“Bu durum bir geri çekilme potansiyeline işaret ediyor”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin’in bu haftaki %9’luk etkileyiciydi. Ancak daha düşük bir zaman çerçevesi perspektifinden sürdürülemez. Kısa Vadeli Holder Harcanan Çıktı Oranı veya STH-SOPR göstergesi, yatırımcıların varlıklarını kâr, zarar veya başabaş üzerinden satıp satmadıklarını belirlemek için kullanılır.

STH-SOPR 1’den büyükse, kısa vadeli holder’lar kârla satıyorlar demektir. Bu da satış baskısında bir artışa işaret ediyor ve düşüş eğilimini tetiklemesi mümkün. Şu anda, bu on-chain gösterge 1’in üzerinde seyrediyor. Dolayısıyla bu da bir geri çekilme potansiyeline işaret ediyor.

BTC STH-SOPR

Bir günlük grafikte, Bitcoin fiyatının yeniden test edilebileceği potansiyel seviyeler, sırasıyla 19.847 dolar ve 19.640 dolar olan 50 günlük ve 30 günlük Üstel Hareketli Ortalamaları (EMA) içeriyor. Bu nedenle, BTC sonunda 30.000 dolarlık hedefine ulaşırsa, bu seviyelerde birikim yapmak maksimum kazanç sağlayabilir.

BTC 1 günlük grafik

Ancak, kontrol noktasının kırılması, yani 2022 için en yüksek işlem hacmi seviyesi 18.981 dolarla BTC için yükseliş tezini geçersiz kılabilir. Bu gelişmenin, BTC’yi 18 Haziran’ın en düşük seviyesi olan 17.593 dolara götürecek başka bir çöküşü tetiklemesi olası. Burada, alıcıların devreye girmek için başka bir şansı var. Ancak, BTC biriktirmek ve potansiyel olarak bir toparlanma başlatmak.

Bitcoin tahmini: BTC, çok önemli bir fiyat seviyesine yöneldi

Kripto analisti Michäel van de Poppe, Bitcoin fiyatının 20.750 dolar seviyesi ile 20.900 dolar seviyesi arasında bir sonraki dirençle karşılaşacağını belirtiyor. Bu Bitcoin için önemli bir seviye. Analist, Bitcoin’in 20.500 dolar seviyesini geçmesi ve yükseliş eğiliminin tersine dönmesi için bunun üzerinde kalması gerektiğini söylüyor. Analist, BTC’nin büyük bir ralliden önce 20.000 dolarda bir teste hazır olduğunu kaydediyor.

BTC fiyat grafiği

RektCapital takma adlı bir kripto analisti, Bitcoin grafiğinde haftalık Bollinger Bantlarının giderek daraldığını tespit etti. Volatil olmama tipik olarak fiyat sıkıştırmasına yol açar. Ayrıca, herhangi bir fiyat sıkıştırması, dijital bir varlıkta yeni oynaklığın itici gücüdür. Bu nedenle analist, Bitcoin fiyatının düşüş trendinden çıkmasını ve kısa vadede bir kırılmaya tanık olmasını bekliyor.

Bollinger Bantları ile BTC/USDT fiyat tablosu

FXStreet’teki analistlerine göre Bitcoin, 23.000 dolar seviyesine yükselme potansiyeline sahip.

Leave feedback about this

  • Kalite
X