Kasım 30, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Psikoloji

Günlük yaşamın psikopatolojisi- sigmund freud

Freud determinist bir bakış açısına sahiptir (her şeyin bir nedeni olduğuna) ve günlük yaşantımızda basit gördüğümüz detayların aslında sandığımız kadar basit olmadığına dair incelemesini yapar. Freud unutmaların ve sürçmelerin “hatırlanmak istenmeyen, bastırılmış, psişik materyali temsil ettiği, bilinçten uzaklaştırılmasına rağmen yine de kendini ifade etme kapasitesinden yoksun olmadığı” fikrine inanıyordu. Bu düşüncelerine ‘’Parapraksi’ demeyi uygun buldu. Bunlar bastırılmış bilinçdışı ve güdülenmiş arzuların kendilerini dil sürçmesi, isim unutma, kalem sürçmesi şeklinde olabilir.

Özel İsimleri Unutmak: Bir kişinin adının unutulması için bir dürtü olması gerekir. Bu dürtü bastırmaya uğrar. Yani unutmak, hoşa gitmeyen bir dürtüden dolayı ve bu dürtünün bağlandığı bir olay hatırlatılacağı için unutulmuştur. Bir ismin tahrif edilmesi, onu unutmakla aynı anlama sahiptir. Belirli bir kadına gösterilen cinsel istek, kişinin evlilikten sonraki aldığı soyadının unutulmasına neden olabilir. Aynı durum bir başkasına gösterdiğimiz saldırganlık içinde geçerlidir. İsimlerin unutulmasının nedenini açıklamak için Freud, kayıp isimlerin yeniden üretilmesine yol açması gereken sürecin yer değiştirdiğini ve dolayısıyla yanlış bir isimle hatırlandığının üzerinde durur.

Önemli Olayları Unutmak: Yine bu olay bastırmadan dolayı yaşanacaktır. Freud eski bir hastasını hatırlayamadığı örneği ile gelir. Ancak uzun uzun düşündükten sonra bulabilmiştir kim olduğunu. Kişi semptomlarının yanlış teşhisi sonucunda ölmüştü. Bu olay onda huzursuzluk yarattığı için bastırılmıştı ve kişi ve olay çok zor hatırlanabilmişti.

Dil Sürçmeleri: Kişi amaçlanandan farklı bir cümle söyler, ama baskılanan bilinçdışı öğe, bilince çıkar ve dil sürçmeleri oluşur. Freud ayrıca, bir hastanın bazen belirli bir kişiyi halası olarak çağırdığını, ancak annesini aradığını belirtir. Bu şekilde, bu insanları birbirleriyle bilinçdışında özdeşleşebilirler. Bu da sürçmelere neden olabilir. Maddi zorlukları olan bir kadın Freud’a “Lütfen bana büyük haplar vermeyin çünkü onlara izin veremem” demiş, tabii aslında burada ‘’fatura’’ demek istemiştir.

Kalem Sürçmeleri: Bir arkadaşı, bir kadına, başka biriyle mutlu olma düşüncesinden hoşlanmadığı için , “Umarım hepiniz iyi ve mutsuzsunuzdur” diye bir mektup yazmıştır. Mutlusunuzdur yerine mutsuzsunuz yazarak bastırdığı düşüncesini açığa vurmuştur.

Eşyalar- Nesnelerin Unutulması; Bir erkek nikah yüzüğünü tekrar tekrar yanlış yere koyduğunda veya bir kadın yüzüğünü takmayı unuttuğunda, bu evlilik konusunda bazı sıkıntıların bastırıldığına işaret olabilir.

Leave feedback about this

  • Kalite
X