Aralık 1, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Bilim

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Güneş tutulması, uzaydan işte böyle görüntülendi

Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Batı Asya’da birçok kişi, geçtiğimiz günlerde kısmi bir güneş tutulmasını izleme şansını yakaladı. Bu tutulmada Ay, Dünya’nın etrafında dönerken Güneş’in bir kısmını örten bir konuma ulaştı. Avrupa Uzay Ajansı’nın Proba-2’si de tutulmanın gerçekleşmesini izledi ve hatta yörüngesinden dolayı tutulmayı bir değil, iki kez gördü.

Görev, Korona ve Güneş yüzeyinden uzanan filamentlerin görselleştirilmesine imkan tanıyan bir şekilde güneşi aşırı ultraviyole ışıkta inceliyor. Bu çalışma, bilim insanlarının Güneş’in davranışını ve Dünya çevresindeki uzay havası üzerindeki etkisini gözlemleyebilmeleri için değerli bilgiler sağlıyor.

Tutulmanın ilk gözlemi saat 10:30 UTC civarında başladı, ancak ne yazık ki uzay aracı Ay’ın yaklaştığını görmeye başladığında, SWAP cihazı kapandı. Bu, uzay aracı Dünya atmosferinden geçerken standart prosedür. İkinci karşılaşma daha iyiydi ve Ay’ın Güneş üzerindeki tam hareketini gösteriyordu.

Maksimum kararma, Güneş’in yüzde 82’sinin örtüldüğü Kuzey Kutbu yakınında gerçekleşti. Avrupa ise en fazla yüzde 40 oranında kararma yaşadı.

Leave feedback about this

  • Kalite
X