Mayıs 18, 2024
İstanbul,Türkiye
Gebelik

Gebelikte beslenme ve kilo kontrolü

Gebelikte beslenme ve kilo kontrolü, gebelik sırasında sağlıklı beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesini ve anne adaylarının gebe kalabilecekleri en uygun ağırlıklarını yönetmeyi amaçlayan önemli bir konudur. Gebelikte doğru beslenme, annenin ve gelişmekte olan bebek için çok önemlidir. Doğru beslenme, sağlıklı hamilelik ve sağlıklı bebeklerin doğumuna katkıda bulunacaktır.

Gebelikte Beslenme ve Kilo Kontrolü

Gebelik, anne adayı için fiziksel, psikolojik ve duygusal olarak çok önemli bir zaman dilimidir. Anne adayı, gebeliğinin başlangıcından itibaren, bu zamandaki değişiklikleri kontrol etmek için ekstra özen göstermelidir. Genellikle, gebeliğin dört haftasında, anne adayının vücut ağırlığındaki artışın normal olup olmadığını kontrol etmesi önerilir. Kilo kontrolü, gebe kadının beslenme alışkanlıklarını çok iyi kontrol etmesi gerektiği anlamına gelir. Kontrolsüz beslenme gebelik sırasında vücut ağırlığının anormal artışına sebep olabilir. Aşırı kilo almak, annenin diğer sağlık problemlerine de neden olabilir. Gebelikte kilo kontrolü, uygun beslenme ile sağlanır.

Faydalı Besinler Gebelikte Önemli

Gebelikte beslenme, anne adayının tüm besin gruplarından besinleri almasını içerir. Protein, kalsiyum, demir, folik asit ve B vitaminleri gibi değerli besinler, gebelikte önemli katkılar sağlayacaktır. Ancak, tüm bu besinleri almak, anne adayının dikkat etmesi gereken birkaç nokta vardır.

Protein Gereksinimleri

Gebelikte, protein gereksinimleri artar. Protein, gebeliğin başlangıcından itibaren her gün 2-3 gram alınmalıdır. Protein, hücrelerin büyümesini ve gelişmesini sağlar, böylece bebeğin sağlıklı ve güçlü bir şekilde gelişmesi sağlanır. Protein, tam tahıllar, yağsız kırmızı et, balık, tavuk, yumurta ve süt ürünlerinden alınabilir.

Kalsiyum Gereksinimleri

Gebelikte kalsiyum gereksinimleri de artar. Kalsiyum, kemik ve diş gelişimi için çok önemlidir. Anne adayları her gün 1000 mg kalsiyum almalıdır. Kalsiyum, yoğurt, peynir, süt, kabak çekirdeği ve tahıllar gibi gıdalardan alınabilir.

Demir Gereksinimleri

Demir, gebelik sırasında anne adaylarının vücutta yeterli miktarda bulunması gereken bir mineral kaynağıdır. Gebelikte demir gereksinimleri artar. Demir, kırmızı et, tavuk, balık, tohumlar, baklagiller ve tahıllar gibi besinlerden alınabilir. Ayrıca, elma, portakal ve lahana gibi meyve ve sebzelerde de demir bulunur.

Folik Asit Alımı

Gebelikte folik asit alımı da çok önemlidir. Folik asit, bebeklerin beyin ve omurilik gelişimini destekler. Gebelikte folik asit alımı, 400 μg’dan 500 μg’a çıkar. Yumurta, tahıllar, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve kuruyemişler gibi gıdalar folik asit içerir.

Vitamin B Alımı

Gebelikte vücuttaki Vitamin B gereksinimleri de artar. Vitamin B, anne adayının enerji düzeyini artırır ve zihinsel performansını destekler. Vitamin B, et, balık, tahıllar, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi gıdalardan alınabilir.

Ürün Tüketimi

Gebelikte tüketilmesi önerilmeyen bazı ürünler vardır. Bu ürünler arasında, patates, domuz eti, taze çiğ balık, meyve suları, aşırı tuzlu gıdalar ve alkollü içecekler vardır. Öte yandan, gebelikte önerilen ürünler arasında, tam tahıllar, hafif meyve suyu, kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, süt ve süt ürünleri vardır.

Egzersiz Gebelikte Önemlidir

Gebeliğin en önemli kısımlarından biri de egzersizdir. Egzersiz, anne adayının vücut ağırlığını kontrol etmesine yardımcı olur ve ayrıca bebeğin doğumu sırasında oluşabilecek stresi azaltır. Ancak, gebelik sırasında aşırı egzersiz yapılmamalıdır.

Gebelikte beslenme ve kilo kontrolü, anne adayının doğru besinleri nasıl tüketeceğini ve hangi ürünlerin tüketimini sınırlandıracağını bilmesi gerekir. Bunu yaparken, anne adayının besinlerin kalitesini ve niteliğini kontrol etmesi gerekir. Bu şekilde, anne adayı sağlıklı ve güvenli bir gebelik geçirebilir.

Leave feedback about this

  • Rating