Aralık 1, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Psikoloji

Fobi nedir? tedavisi nasıldır? fobi örnekleri nelerdir?

FOBİ NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR? FOBİ ÖRNEKLERİ NELERDİR?

Bir nesneye, yere, duruma, duyguya veya hayvana karşı ezici ve zayıflatıcı bir korkudur. Ancak korku olmaktan çok daha ağır bir durumdur. Kişi durum veya nesneye hakkında abartılı ve gerçekçi olmayan bir tehlike duygusuna sahiptir. Fobinin belirtileri kaygı bozukluğunun belirtilerine benzerdir. Bu belirtilerden bazıları şunlardır: Bireyin o durumdan veya nesneden kaçmaya çalışması, titreme, terleme, mide bulantısı, baş dönmesi, artan kalp hızı, nefes darlığıdır. Daha ağır fobik durumlarda bireylerde bayılma, sinnir krizi ve bilinç kaybı gibi durumlarla da karşılaşabiliriz.

Fobilerin Tedavisi Nasıldır?

Fobiler için tedaviler genellikle psikoterapi ve ihtiyaç duyulursa ilaç kullanımıyla çözülebilir. Fobi tedavisinde amaçladığımız şey bireyin korkusuyla yüzleşmesi ve bu yaşamış olduğu korkuyla başa çıkma becerisini geliştirebilmektir. Bu durum için genellikle Bilişsel Davranışçı Terapi yönteminde yer alan maruz bırakma ve sistematik duyarsızlaştırma tekniği kullanılabilir. Bunun yanı sıra rahatlama teknikleri, meditasyon ve nefes terapisinden de yardım alınabilir.

Fobi Örnekleri Nelerdir?

Agorofobi: Açık alan veya kalabalık korkusudur. Bu kişiler kapalı alanlarda bulunamazlar, genellikle evden dışarı çıkamazlar, kalabalık yerlerde bulunamazlar(toplu taşımaya binemezler, tiyatro, sinema cenaze gibi etkinliklerde yer alamazlar) Çünkü bir sorun olduğu zaman kimsenin onlara yardım edemeyeceğini düşünürler.

Hipnofobi: Uyumaktan korkma durumudur. Burada bireyler kendilerini uyurken çaresiz hissederler. Ani bir durum olursa uyku sırasında tepki veremeyeceğini düşündüğü için kendisini savunmasız görürler. Uyumamak için direnir veya uyku saati yaklaştığında endişeli ve gergin olurlar.

Selenofobi: Kişinin ay ışığından veya aydan korkmasıdır.

Obesofobi: Kişinin şişmanlamaktan korkması durumudur. Kilo alma durumuyla alakalı konuşmak bile kişide endişe ve huzursuz bir ruh hali yaratır. Genellikle ergenlik döneminde ki kızlarda görülür. Bu kişilerin yeme bozukluğu davranışı geliştirme riski fazladır.

Seksofobi: Kişinin cinsellikten ve cinselliği çağrıştıran şeylerden korkmasıdır. Bu durumun sebebi bireyi erken çocukluk döneminden bu yana aşırı baskılamak ve cinselliği ayıp bir durum gibi anlatmak, kişinin istismara uğramış olması veya istismar vakalarını duyması neden olmuş olabilir.

Leave feedback about this

  • Kalite
X