Aralık 1, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

Fitch’ten Devlerin Alana Katılmasından Sonra Bitcoin ve Kripto Para Açıklaması

Fitch Ratings bugün kripto para ünitelerinin ana akım olmaktan uzak olduğunu vurguladı. Lakin öne çıkan bir husus var. Fitch alanın potansiyel yararları olduğunu söylüyor.

Büyüklerin Kripto Para Alanına Katılması

Fitch Ratings, son ödeme devlerinin kripto para ünitesi alanına yönelik adımlarını inceliyor.

Kredi derecelendirme kuruluşunun yeni bir raporu ortaya çıktı. Rapora nazaran firmalardan gelen kripto aktivitesinin artması olumsuz bir durum oluşturmuyor. Bu nedenle şirketlerin kredi profilleri üzerinde kısa vadeli bir tesire sahip olması kelam konusu değil. Lakin finansal sistemi vakitle modernize edebileceğini söylüyor.

Fitch, raporunda PayPal, Square, Visa, Mastercard ve Moneygram’dan yapılan son hareketleri gösterdi. Bu ödeme firmaları kısa müddet evvel tekliflerine kripto eserleri ekledi. Fitch, bunun tüketiciler için kripto para ünitesi kullanım durumlarını genişlettiğini söylüyor. Lakin yaygın bir halde benimsenmesine yol açıp açmayacağını kestirim etmek için şimdi çok erken.

Rapordaki Öteki Konular

Rapor, ödeme platformlarının 2020 boyunca kripto için kıymetli adımlarını özetledi. Rapor, PayPal’ın kripto alım ve satımını eklemesini, “ABD’de kripto için geniş ölçekte ticaretle ilgili olmayan birinci gerçek dünyadaki kullanım durumlarından biri” olarak isimlendirdi.

Kısa vadede, Fitch’e nazaran kredi profilleri için pek bir şey söz etmeyecek. Fakat kripto yeteneklerinin eklenmesi ödeme platformları için hala net bir kar olabilir.

Fitch, “Stratejik kripto yatırımlarının, kullanılan mütevazı sermaye ve uzun yola çıkış müddeti göz önüne alındığında, kredi profilleri üzerinde hudutlu bir kısa vadeli tesire sahip olmasını bekliyoruz. Fakat, kripto yeteneklerinin eklenmesi, vakit içindeki yatırım getirisi ve uyumluluk riskleri belgisiz olsa bile, bu şirketler için artan gelir akışları sağlıyor.” dedi.

Fitch, kripto paranın hala ana akım olmaktan uzak olduğunu söylüyor. Fakat süreç suratlarını artırma, fiyatları düşürme üzere potansiyele sahip. Ayrıyeten 24 saat para hareketini sağlamak için aracıları ortadan kaldırma potansiyeline de sahip. Fitch, bu yararları gerçekleştirmek için yanlışsız yasal düzenlemenin gerekli olduğunu söylüyor.

Fitch, “Daha sıkı düzenleme, bilhassa dijital para ihraççılarının bankacılık kontratlarını alması, rezervleri tutması ve / yahut öbür katı bankacılık gibisi gereklilikleri alması gerekiyorsa, daha evvel açıklanan birtakım yararları sınırlayabilir” dedi.

Leave feedback about this

  • Kalite
X