Ocak 29, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

Fed Yetkilisi Bitcoin’i Altın’a Rakip Olarak Gördüğünü Açıkladı

CNBC’nin “Squawk Box” yayınında St. Louis Federal Rezerv Bankası Lideri James Bullard, altın’ın rakibi olarak Bitcoin (BTC)’i gördüğünü belirtti:

“Bitcoin’i altına rakip olarak sınıflandırırdım. Düşünmek için güzel bir yol.”

Aynı vakitte Bullard, özel bir kripto para ünitesinin rolünü yerine getirmesi “çok zor” olduğu için Bitcoin’in ABD doları ile rekabet edeceği fikrini reddetti:

“Bir Starbucks’a girdiğinizde tek tip olmayan bir para ünitesiyle girmek istemezsiniz. Tahminen Ethereum ile ödersiniz, tahminen Ripple ile ödersiniz, tahminen Bitcoin ile ödersiniz, tahminen ile ödersiniz bir dolar. Biz bu türlü yapmayız.”

Ayrıca yatırımcıların Japon yeni üzere klasik inançlı limanlara akın etmesiyle birlikte temelde para ünitesi rekabetinin olduğunu da belirtti.

Bitcoin performansı, Fed’in para siyasetini etkilemeyecek

Bullard, salgından sonra ABD’nin “kükreyen” bir iktisat görebileceğini varsayım etmesine karşın, Fed’in dayanağını geri çevirmeye yakın olmadığını açıkça belirtti.

Merkez bankasının, kripto için bir yükseliş işareti olduğuna inanılan varlık alımlarını azaltma planları olmadığının sinyalini verdi. Bitcoin’in 50.000 dolara yükselişinden bahseden Bullard, tıpkı altının volatilitesi üzere Bitcoin’in performansının da Fed’in para siyasetini etkilemeyeceğine inanıyor. Fed Lideri, kripto varlığının altın’a rakip olarak nitelendirilmesinin Bitcoin’i “ele alırken güzel bir yol” olabileceği söylese de; daha “bullish” yorumlarını büyük ölçüde ABD doları için sakladı:

“Gözün alabildiği kadar bir dolar iktisadı ve hakikaten de gözün alabildiği kadar dolar global iktisadı olacak. Altın fiyatının yükselmesi, düşmesi ya da Bitcoin fiyatının yükselmesi, düşmesi bunu hakikaten etkilemiyor.”

Bitcoin’de son durum

Bugün öğlen saatlerinde 50.000 doları aşıp bir kilometre taşına ulaşan Bitcoin; yükselişinin akabinde süratlice geri çekildi. O vakitten beri 48.000 ila 49.500 dolar aralığında süreç görüyor.

Leave feedback about this

  • Kalite
X