Şubat 3, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Altcoin

Facebook Bu Altcoin’i Kullanacak: Fiyatı Uçtu!

Bugün, Facebook (Meta)’un yaptığı açıklamalar, birkaç altcoin projesini etkiledi. Bunlardan biri, Arweave (AR) oldu. Facebook’un depolama entegrasyonu duyurduğu Arweave’in lokal tokenı yükseliş yaşadı. İşte detaylar…

AR, Facebook entegrasyon duyurusu ile yükseldi

Blockchain tabanlı bilgi depolama tahlili Arweave’in mahallî tokenı olan AR, Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta’nın (FB), yaratıcılarının dijital koleksiyonlarını arşivlemek için Web3 platformunu kullanacağını söylemesiyle yükselişe geçti. Datalara nazaran, kripto para ünitesi son 24 saat içinde yüzde 62’lik artışla 9.92 dolardan 17.64 dolara yükseldi. Ralli, kripto para ünitesinin piyasa bedelini 838 milyon dolara çıkardı. Böylelikle web3 açısından üçüncü en büyük token oldu.

Meta’da ticaret ve finansal teknolojiler lideri Stephane Kasriel, Perşembe günü geç saatlerde Twitter’da Arweave entegrasyonunu açıkladı. Entegrasyon, Instagram kullanıcılarının artık gönderileri için Arweave’de depolanan dijital koleksiyonlar yayınlayabileceği manasına geliyor. Yani Meta, merkeziyetsiz depolama teknolojisi ile bilgilerin platformda kalıcı olmasını sağlayacak. Arweave’e yönelik bu gelişme sonrası Filecoin ve Storj üzere öbür Web 3 data depolama platformlarının tokenları yüzde 15-20 oranında bedel kazandı.

Arweave, kullanıcıların bilgileri sonsuza kadar saklamasını sağlar. Bilgiler ağa girdikten sonra değiştirilemez. Kullanıcıların AR tokenı ile ödeyerek depolama alanını satın almaları gerekir. Kullanıcılar, favori bir fotoğrafı arşivlemek isteyebilir, bir süreç geçmişi için ek depolama alanı arıyor olabilir.  

Facebook’un NFT cüzdan dayanağı Solana, MATIC’e yaradı

Diğer yandan, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Facebook, Solana (SOL), Polygon (MATIC) ve Phantom üzerindeki NFT’leri Instagram’da destekleyeceğini duyurmuştu. 3 Kasım’da Solana, iki toplumsal medya platformunun NFT cüzdanlarını entegre ettiğini duyurdu. Kullanıma sunmanın önümüzdeki günlerde ilgili taşınabilir uygulamalarında gerçekleşeceğini de kelamlarına ekledi. Ayrıyeten önümüzdeki birkaç gün içinde bir NFT duyurusu yaptı, fakat hiçbir detay paylaşılmadı.

Meta ayrıyeten, kullanıcıların Instagram’da NFT’ler oluşturup satabileceklerini belirten bir duyuru yaptı. Ethereum layer-2 ağı Polygon’un başlangıçta desteklendiğini, fakat artık Solana kullanıcılarının Phantom cüzdanıyla NFT’lere erişebileceğini söyledi. 2 Kasım’da Meta, içerik oluşturucuların Instagram’da kendi dijital koleksiyonlarını oluşturabileceklerini ve bunları hayranlara satabileceklerini belirtti.

Sistemin, daha sonra genişleme umuduyla “önce ABD’deki küçük bir içerik oluşturucu grubu” ile test edildiğini de kelamlarına ekledi. Meta, platform içinde NFT’ler oluşturmak, göstermek ve satmak için bir ” araç takımı” lanse etti. Ayrıyeten şirket, platformdaki NFT cinslerini görüntü içerecek formda genişletti. Ayrıyeten, OpenSea’den Instagram’da görüntülenebilecek zenginleştirilmiş metadata’ları da içeriyor.

Leave feedback about this

  • Kalite
X