Aralık 1, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Altcoin

Ethereum Bitcoin’e Karşı: ETH/BTC Neden Zayıflık Gösteriyor?

Ethereum, BNY Mellon’un dijital varlıkları benimseyici açıklamasının akabinde Bitcoin karşısında dinginleşiyor.

Durgulaşan Ethereum

Ethereum (ETH) fiyatı, BTC’ye karşı güçlü bir kaç hafta geçirdi. Lakin son günlerde Bitcoin karşısında sakinleşti.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, BTC konsolide olurken ETH güçlü bir formda yükseldi. Lakin bunun karşıtı de oldu. Bu nedenle kimi vakitler birtakım zıt korelasyonlarla karşılaştık.

Öyleyse ETH Neden Şu Anda Çaba Ediyor?

Son birkaç saat içinde Bitcoin kıymetli ölçüde yükseldi. Zira, BNY Mellon bu yılın sonlarında Bitcoin hizmetleri sunmaya başlayacağını açıkladı.

BNY Mellon’un CEO’su Roman Regelman şunları söyledi:

“BNY Mellon, dijital varlıklar için entegre bir hizmet sağlama planlarını açıklayan birinci global banka olmaktan gurur duyuyor. Dijital varlıklara yönelik artan müşteri talebi var. Bu nedenle mevcut durum hizmet tekliflerimizi bu yeni alana yanlışsız taşımak için muazzam bir fırsat.”

Duyuru neredeyse anında Bitcoin’in ivmesini artırdı. Bu nedenle fiyat 45.500 $’dan 47.400 $’a yükseldi. Sonunda 48.500 $’ın üzerine çıkarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı.

Aynı devirde, ETH / BTC kuru, ilgili habere karşın geriledi. Lakin son haftalarda, ETH, hem büyük hacimli altcoinlerin hem de DeFi tokenlerinin yanı sıra, yükseliş trendleri sırasında çoklukla Bitcoin’den daha fazla yükseldi.

Ancak son 24 saatte Bitcoin kıymetli bir ivme kazandı. Bu nedenle, ETH BTC’nin gerisinde kalıyor.

Popüler bir zincir içi analist olan Willy Woo da bahisle ilgli açıklama yaptı. Woo, tarihî olarak Bitcoin’in daha âlâ bir “çok döngülü HODL” olduğunu belirtiyor. Bu nedenle  ETH’nin “daha düzgün orta makro” bir swing ticareti olduğunu vurguluyor.

Bu eğilim, kısa vadeli döngülerde de geçerli. Zira Bitcoin birden fazla vakit istikrarlı bir halde artma eğilimindeyken, ETH ya BTC’ye karşı hızlanıyor. Ya da sakinleşiyor.

Ethereum İçin Sırada Ne Var?

Yakın vadede, traderlar ve analistler çoklukla ETH’nin kısa vadeli döngüsü konusunda iyimserler.

Örneğin, CME ETH vadeli süreç listesine hiçbir haberi satma reaksiyonu gelmedi. Bu durum ETH’nin rallisinin devam etme bahtını artırabilecek olumlu bir faktör.

Alım satımın birinci gününde CME ETH vadeli süreçler piyasası, ticaretin birinci günü için nispeten yüksek bir hacim olarak 30 milyon doların üzerinde süreç gördü. Bu nedenle, 2020’nin sonlarında ETH’ye yönelik kurumsal talep Bitcoin’e benzeri biçimde artarsa, ETH önümüzdeki haftalarda daha geniş bir ralli görebilir.

“Pentoshi” olarak bilinen bir trader, altcoinlerin ve ETH’nin çok daha güçlü bir momentuma sahip olması gerektiğini söyledi. Lakin şu anda dingin olduklarını öne sürdü.

“Altcoin piyasasına baktığımda piyasa beni biraz meçhul bir atmosfere itiyor. Zira bana nazaran ETH ve LINK çok daha fazla potansiyele sahip.”

Şimdilik 1.800 dolar düzeyi değerli. Zira bu düzey, ETH’nin öngörülebilir gelecekte hem Bitcoin hem de ABD doları karşısında ivme kazanması için kırılması gereken kilit düzey olmaya devam ediyor.

Leave feedback about this

  • Kalite
X