Eylül 23, 2023
İstanbul,Türkiye
Erkek

Erkeklere sorduk: Neden ciddi ilişkiden korkuyorlar?

“Seninle vakit geçirmeyi seviyorum ama ilişkiye hazır değilim“, “Biraz ağırdan alalım” ya da “Şu ara bir ilişkiye ayıracak zamanım yok”… Hepimiz bu cümlelerin benzerlerini duymuşuzdur. Her şey iyi giderken konu ilişkiye isim koymak olunca kaçan erkekleri, ilişkinin evliliğe gittiğini anlayınca korkanları ya da ciddi ilişki kavramının yanına bile yanaşmayanları biliyoruz. Ancak sebebi konusunda şüphelerimiz var. Çünkü tam o anda söylenen her şey bahane gibi geliyor. Peki, erkeklerin ciddi bir ilişkiden gerçekten korkma sebepleri ne? bilcez.com olarak çevremizdeki erkeklere bu korkunun nedenlerini sorduk ve işte en çok verilen yanıtlar…

Eski tecrübeler

Hepimiz bir ilişkiden çıktıktan hemen sonra, özellikle de kötü bir ayrılık yaşamışsak yeni bir ilişkiye pek sıcak bakmıyoruz. Ama biz kadınlar her zaman duygularımızın peşinden gitme konusunda daha iyiyiz. Erkekler ise kötü tecrübelerinin duygularının önüne geçmesine izin veriyorlar. Ciddi bir ilişkiye girmekten korkan birçok erkek bunun sebebinin, geçmişte yaşadıkları olduğunu söylüyor. Daha önce terk edilen, aldatılan ya da iyi bir şekilde bile olsa uzun bir ilişkiyi bitirmiş olan erkekler, bir şeyler hissetseler bile ilişkiden uzak duruyorlar. Tekrar hayal kırıklığına uğramaktansa, hiç hayal kurmamayı tercih edenlerin sayısı hiç de az değil.


Bağlanma korkusu

“Ben bağlanamıyorum” cümlesi artık bir şaka gibi geliyor olsa da gerçekten böyle hisseden erkeklerin sayısı hiç az değil. Karşısında hoşlandığı bir kadın olsa da, birçok erkek olay ilişkiye isim koyma kısmına gelince kendini geri çekiyor. Çünkü işlerin yürümemesinden, hayal kırıklığı yaşamaktan, tek eşli bir yaşamdan ya da ciddi bir ilişkinin getireceği sorumluluktan korkuyor. Neden ciddi bir ilişki istemediğini sorduğumuz birçok erkek, “karşımdaki kadın ilişkiye isim koymaktan bahsettiği an, gözümde ailelerin, arkadaşların dahil olduğu, sürekli istemediğim şeylere zorlandığım ve en sonunda işleri batırdığım bir süreç canlanıyor, bunun olmaması için de baştan sınırımı belirliyorum” diyor. Sizin karşınızda da böyle bir erkek varsa, bağlanma korkusu olan erkeğe nasıl davranmalı yazımıza göz atabilirsiniz.


Aşık olmaması

Acı ama gerçek; bazen bir erkeğin size ilişkiye hazır olmadığını söylemesinin tek sebebi siz aşık olmaması! Erkekler ciddi ilişki istemediklerini bir bahane olarak kullandıklarını itiraf ediyorlar. Karşılarından beğendikleri, cinsel çekim hissettikleri, beraber vakit geçirebilecekleri ancak aşık olmadıkları bir kadın varsa ilk sarıldıkları bahane bu oluyor. Çünkü hem karşılarındaki kadını kırmak istemiyorlar hem de kendilerini suçlu hissetmemiş oluyorlar. Gerçekten aşık olduklarında şartlar ne olursa olsun ilişkiden kaçmayacakları konusunda da oldukça netler. Yani size ilişkiye hazır olmadığını söyleyen bir erkeği birkaç ay sonra başka biriyle evlilik hazırlığı yaparken görmeniz mümkün, bazen sorun gerçekten sizde değil onun hissettiklerinde olabiliyor.


Yürümeyeceğini düşünmesi

En başta da söylediğimiz gibi erkekler mantıklarını dinleme konusunda biz kadınlardan daha iyiler. Çoğumuz karşımızda hayat şartlarımızın uymadığı, farklı gelecek planına sahip bir erkek gördüğümüzde bile bir şeyler hissediyorsak peşinden gidiyoruz. Ancak erkekler ilişkinin en başında daha mantıklı kararlar almaya çalışıyorlar. Arkadaş olarak çok iyi anlaşsanız ya da cinsel uyumunuz harika olsa bile, aranızdaki şey bir ilişkiye döndüğü anda olacakları öngörmeye çalışıyorlar. Ayrıca birçoğu kadınların ilişki sırasında değiştiğini ve bu yüzden isim koyulduğu anda bir şeylerin yürümeyeceğini düşünüyorlar.


Sorumluluk almaya hazır olmaması

Ciddi bir ilişki deyince erkeklerin aklına ilk gelen şey

Leave feedback about this

  • Rating