Kasım 30, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Blockchain

Dünyanın Birinci Polkadot ETP’si Piyasaya Sürülecek!

Polkadot ’u (DOT) kripto endeksine ekledikten sonra 21Shares, Web3 ağının kripto para ünitesi için bir “borsada süreç gören eser (ETP)” piyasaya sürüyor.

Polkadot ETP’si piyasaya sürülecek

Yatırım eseri sağlayıcısı 21Shares, Web 3 ağının DOT kripto para ünitesi için pay senedi PDOT’u altında bir ETP başlatıyor. Eser, 4 Şubat’ta İsviçre SIX borsasında satışa sunuluyor. Bu ETP, büyüyen parachain ağı için dünyanın birinci ETP’si.

Polkadot, yakın vakitte 21Shares kripto para ünitesi endeksine de eklendiğini duyurdu. “HODL” olarak isimlendirilen bu eser, kullanıcıların tek bir paket içinde; çeşitli önde gelen kripto para ünitelerine erişim sağlamasını mümkün kılıyor. Bitcoin ve Ethereum üzere büyük piyasa bedelleri olan öbür kripto para üniteleri de bu sepette yer almıştı.

Polkadot’un bu “sepet” içindeki yükü, Bitcoin yükünün çabucak akabinde ikinci sırada geliyor. Başka kriptolara oranla baskınlığı %26.79.

PDOT ETP, sırf Polkadot’a yatırım yapılmasını sağlayan birinci eser. Öncelikle ferdî yatırımcılara yönelik.

Web 3 ilgi çekiyor

Polkadot ağı, çok zincirli sentetik endeksler ve Solidity uyumlu akıllı mukavele platformları üzere yeniliklere mesken sahipliği yaparak süratle büyüyor. Ağın ekosistemi, ölçeklenebilirliği uygunlaştırmak için ana ağdan çıkan çeşitli “parachain”leri içeriyor. Katman-2 ve sharding uygulamasına yönelik çalışan ve Ethereum 2.0’ın tamamlanmasına uğraş eden Ethereum’dan farklı.

Dikkate paha parachain’ler ortasında Moonbeam, ve Polkadot’un DeFi’a yanıtı olan Acala Network bulunmakta.

Ethereum üzere Polkadot da “Web3” olarak isimlendirilen merkezi olmayan bir dünyanın temel modülü olmayı umuyor. Web 3 hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için “Web 3.0 Nedir?” isimli Kriptokoin.com makalemize göz atabilirsiniz. Büyüyen ağının birçok başka zincirlerle birlikte çalışılabillirliğe odaklanmış olsa da, uzmanlara nazaran; bir gün DeFi’ı yakalama yarışında Ethereum için önemli bir rakip haline gelebilir.

Polkadot, kısa mühlet evvel piyasa bedeline nazaran en büyük beşinci blockchain oldu. Ağın piyasa kıymeti, CoinGecko’ya nazaran 15,9 milyar dolar kıymetinde. Polkadot hakkında daha fazla bilgiye “Polkadot (DOT) Nedir?” isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Kalite
X