Ekim 4, 2023
İstanbul,Türkiye
Diyet

Doğadaki en etkili kilo verdiren besin! 1 bardağı dal gibi yapmaya yetiyor

Tam bir şifa deposu olarak bilinen alıç meyvesi bahar aylarının gelmesiyle birlikte en çok dikkat çeken ve doğada kendiliğinden yetişen bitkiler arasında yer alıyor. Alıç meyvesi toplandıktan sonra kurutulup zayıflamak isteyenler için mucizevi bir etki yapmaktadır. Peki, içerisindeki triterpen maddesi ile zayıflatmayı başaran ve 1 bardağı dal gibi yapan alıç çayı nasıl hazırlanır? işte tüm merak edilenler…

Ülkemizde nadir bulunan ve doğada kendiliğinden yetişen bir bitki olarak bilinen alıç çayının bir diğer adı yemişen olarak bilinmektedir. Alıç meyvesi son zamanlarda birçok diyetisyen tarafından zayıflamak isteyen birçok kişiye önerilmektedir.

Bağırsak sorunlarına çare olup bağırsak düzenleyici gibi birçok faydası olan alıç meyvesini tam da mevsimi gelmişken kurutup gün içerisinde tüketerek fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Vücutta biriken inatçı yağları yakabilen özelliğe sahip olan alıç çayı nasıl yapılır, alıç çayı nasıl tüketilmeli. İşte zayıflarken tüketebileceğiniz alıç çayıyla ilgili bilmeniz gerekenler:

ALIÇ ÇAYI NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

  • 2 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı kurutulmuş alıç

YAPILIŞI:

– Pazarda ve marketlerde satılan alıç meyvesini satın aldıktan sonra tanelerini güneşte kurutun. Daha sonra onları bir cezveye alın

– Cezveye koyduğunuz alıç meyvelerini (ve dilerseniz yapraklarını da ekleyebilirsiniz) 10 dakika kadar kaynatabilirsiniz.

alıç çayı zayıflatır mı faydaları

ALIÇ ÇAYI KİLO VERDİRİR Mİ?

Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa tüketeceğiniz alıç çayı içerisindeki triterpen maddesi sayesinde yağlarınız yakar. Sindirimi kolaylaştıran alıç çayı haftada en az 2 kilo vermenizi sağlar.

ALIÇ ÇAYI KAÇ KALORİ?

Alıç meyvesi kalori değeri ise 100 gramda yaklaşık olarak 95 kaloridir.

alıç çayı kilo verdirir mi

ALIÇ ÇAYI FAYDALARI

– Kal ve Damar hastalıkların tedavisinde kullanılan en etkili bitkilerin başında geliyor. 

– Tansiyon ve şeker hastalığına iyi gelir.

– Bağırsaklarda oluşan enfeksiyonu önlemede oldukça etkilidir.

Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığı yok eder.

– İçeriğinde bulanan C vitamini sayesinde vücutta biriken tehlikeli toksin maddelerin yok etmeye yardımcı olur.

– Yağ yakıcı bir özelliği vardır. Metabolizmayı hızlandırır bu da daha fazla kalori yakmanızı destekler, zayıflamaya yardımcı olur.

– Alıç aynı zamanda akne ve sivilcelerin tedavisinde etkilidir.

Leave feedback about this

  • Rating