Kasım 29, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Blockchain

Dev Kripto Para Borsası Chainlink Node’u Yönetecek

Merkezi olmayan finansın (DeFi) kripto alanında epeyce tanınan hale geldiği bir sır değil. Bunun nedeni, DeFi platformlarının ve uygulamalarının kullanıcılara sunduğu zımnilik, güvenlik ve denetim ölçüsü. Şimdiye kadar milyarlarca dolar çeşitli DeFi platformlarında kilitlendi ve pek çok süreç için kullanılıyor. Artık, 1 Şubat 2021’deki açıklamalarına nazaran kripto para borsası Kraken de DeFi’ye giren en yeni kripto işletmelerinden biri üzere görünüyor. İleriye dönük çeşitli DeFi platformlarında spot fiyatlarını sunacaklar. Borsa, Chainlink node’u yönetecek.

Chainlink node’u ile Kraken DeFi’a geliyor

Kraken resmi Twitter hesabından “Spot fiyatlarımız, Ethereum’daki DeFi uygulamaları ve geliştiricileri için kendi Chainlink node’umuzun çalıştırılmasıyla sunulacak,” dedi.

Kraken, resmi web sitesinde yer alan bir blog gönderisinde ise bu kararın gerisindeki mantığı açıkladı. Gönderiye nazaran Kraken, DeFi uygulamalarının muteber bir formda yürütülmesine yardımcı olmak için boyutundan ve likiditesinden yararlanmak istiyor. Kraken, kendi Chainlink node’unu kullanarak uyalnızca kendi oranlarını rastgele bir blockchain’de yayınlamakla kalmayıp; kullanıcılara imzalama yeteneklerini kullanarak Kraken kaynaklı dataları kullanma mümkünlüğü sağlayabilir.

Spot oranlar; türev mukaveleleri, borç verme uygulamaları, hudut ötesi ödemeler, stablecoin’ler ve otomatik varlık idaresi protokolleri için bilgi beslemeleri oluşturmak için kullanılabilir. Bu oranlar sadece direkt varlık çifti kullanılarak Kraken piyasasında gerçekleştirilen süreçlerin toplanmasıyla oluşturulacak.

Teknik meseleleri önlemek için tedbirler alınacaktır. Ayrıyeten, dakika başı oran hesaplanmadıysa, rastgele bir güncelleme yapılmadan evvel her dakika güncellenecektir. Nihayetinde, bu yeni teşebbüsün gayesi; Kraken’in hakikat bir aracı olarak hareket etmesi ve DeFi kullanıcıları için en otantik dataları sunması. Borsanın bu atağı, yalnızca nispeten yeni olan DeFi alanına değil; birebir vakitte zincir üzerindeki finansal eserlerle etkileşimde bulunmak isteyebilecek daha geniş finans piyasasına da yarar sağlıyor.

Kraken’ın Eser Lider Yardımcısı Jeremy Welch, şu tabirleri kullandı:

“Kraken, gelişen bir kripto para ünitesi alanında piyasa talebini karşılayan eser ve hizmetler sağlama hüneriyle gurur duyuyor. DeFi’ın büyümesi ve güvenliğini sağlamak için yüksek kaliteli bilgi akışlarına duyulan muhtaçlık göz önüne alındığında; borsadaki spot fiyat bilgilerimizi kendi Chainlink node’umuz aracılığıyla DeFi geliştiricilerine sunmaktan heyecan duyuyoruz.”

Chainlink, en yaygın kullanılan blockchain oracle’ıdır. Kraken, kapsamlı kontrol sürecinin ve milyarlarca dolarlık varlığı teminat altına alma konusundaki geçmiş performansının; node çalıştırma kararını etkileyen faktörlerden olduğunu belirtti.

Leave feedback about this

  • Kalite
X