Şubat 3, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Oyun ve Eğlence

Çin’in oyun bağımlılığı için aldığı sert tedbirler, hedefine ulaşıyor

Ailelerden, oyun şirketlerinden ve uzmanlardan geri bildirim alarak hazırlanan yeni bir rapora nazaran, Çin’in sert oyun kısıtlamaları ülkedeki çocuklar üzerinde olumlu bir tesir yaratıyor üzere görünüyor. Tedbirlerin bir sonucu olarak, çocuklar daha az müddet oyun oynuyor ve ebeveynlerin banka hesaplarından yapılan müsaadesiz ödemeler azalıyor.

Rapor, çocukların yüzde 75,49’unun artık haftada 3 saatten daha az müddetle oyun oynadığını ortaya koydu; bu oran 2021’de yüzde 67,76’ydı. Rapor, bu bilgileri çocuklar ortasında oyun bağımlılığının “temelde çözüldüğünü” öne sürmek için kullandı. Daha az müddet oyun oynamanın yanı sıra, oyunla ilgili ödemeler de düşüyor. Raporda, çocukların yüzde 30’unun geçen yıl oyun ödemelerini azalttığı ve ebeveynlerin banka hesaplarından yapılan yetkisiz ödemelerin 2021’deki yüzde 28,61’den 2022’de yüzde 15,43’e düştüğü belirtildi.

Çin’de çocukların video oyunları oynayabileceği saat sayısına ait kısıtlamalar, oyun oynayan çocukların yüzde 90’ını etkiliyor. Çocuklar ebeveynlerinin bilgilerini kullanarak mahzurları aşabilirken, yüz doğrulama sistemi uygulandığında bu atakları daha az başarılı olmaya başladı. Rapor, hala oyun bağımlısı olan çocukların oyun mühletleri bittiğinde kısa görüntüler ve çevrimiçi görüntüler izlediklerini ortaya koyuyor.

Çin ve başka ülkeler uzun yıllardır oyun bağımlılığıyla çaba etmeye çalışıyor. Dünya Sağlık Örgütü 2018 yılında oyun bağımlılığını bir ruh sıhhati sorunu olarak sınıflandırdı ve bundan etkilenenlerin oyun oynama müddetlerini sonlandırmalarını ve bunun yerine toplumsallaşmalarını sağlamak ismine dışarıda oynamalarını önerdi.

Leave feedback about this

  • Kalite
X