Kasım 30, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken 5 Kripto Para Ünitesi

Kripto para Bitcoin, 50.000 $ civarında küçük bir dirençle karşı karşıya. Lakin bu ruhsal mahzuru BTC geçerse, belli altcoinlerde büyük bir kırılma olacak.

Talep ve arz ölçümleri, bir varlığın fiyatını belirler. Bu bağlamda bir zincir odaklı data firması olan Glassnode’dan alınan datalar, Bitcoin’in (BTC) likit arzının Haziran 2020’den beri azaldığını gösteriyor. Bu, Bitcoin’e sahip olan traderların varlıklarını satmadıklarına işaret ediyor.

Arz daralırken, artan sayıda kurumsal yatırımcı Bitcoin satın aldığı için son birkaç aydır talep artmakta.

Bloomberg kısa mühlet evvel Morgan Stanley Investment Management’ın yan kuruluşu Cointerpoint Global’in “kripto para ünitesinin yatırımcıları için uygun bir seçenek olup olmayacağını araştırdığını” bildirdi.

Morgan Stanley’in web sitesine nazaran Counterpoint Küresel, “temel nedenlerle piyasa bedeli değerli ölçüde artabilen” varlıklara yatırım yapmayı seçiyor. Bu, bankanın Bitcoin’in temellerine kıyasla kıymetinin düşük olduğuna inandığını gösteriyor.

JPMorgan Chase, sonunda Bitcoin hizmetlerini de sunabileceğini ima etti. JPMorgan’ın eş lideri Daniel Pinto, yatırımcılar ve varlık yöneticilerinin Bitcoin kullanmaya başlaması durumunda bankanın “dahil olması gerektiğine” inanıyor. Lakin Pinto, mevcut talebin gereğince güçlü olmadığını söyledi. Bu nedenle talebin gelecekte büyüyebileceğini kabul etti.

Bitcoin son birkaç ayda keskin bir biçimde artmış olsa da, hakimiyeti 4 Ocak’ta yaklaşık %69.71’den şu anda %60.9’a düştü. Bu, altcoinlerin son birkaç haftada Bitcoin’den daha uygun performans gösterdiğini gösteriyor. Altcoinlere bir göz atalım. Önümüzdeki birkaç gün içinde trend ihtimali olan birinci 5 kripto para ünitesinin grafiklerini inceleyelim.

Kripto Para Bitcoin

Bitcoin, güçlü bir üst hareketle 8 Şubat’ta 41.959,63 dolarlık direncin üzerine çıktı. Lakin o vakitten beri momentum zayıfladı. Fiyatın yükselmesine karşın, önde gelen kripto para ünitesi aralıklı düzeylerde kar alımı ile karşı karşıya.

Fiyat mevcut düzeylerden düşerse ve 46.000 $’ın altına inerse, düzeltme 41.959,63 $ düzeyinde güçlü takviyeye hakikat derinleşecek. BTC / USD kuru bu takviyeden geri dönerse, boğaların düşüşlerde birikim yapmaya devam ettiğini gösterecek. Bu nedenle son gelişmeler yükseliş trendinin sağlam olduğunun bir işareti.

Boğalar daha sonra fiyatı 50.000 $’da ruhsal bariyerin üzerine çıkarmaya çalışacak. Bu nedenle bir sonraki gaye 60.974.43 $’da yükseliş trendine devam edecek. Öte yandan, ayılar fiyatı 20 günlük üssel hareketli ortalamanın (41.349 $) altına çekerse, parite 50 günlük kolay hareketli ortalamaya (36.070 $) düşecek.

Bu düzey dikkat edilmesi gereken değerli bir takviye. Zira fiyat 9 Ekim’den bu yana 50 günlük SMA’nın altına düşmedi. Münasebetiyle, bunun altında bir kırılma eğilimde mümkün bir değişikliği gösterecek. Başka taraftan olumsuz taraftaki bir sonraki dayanak 28.850 $’dan çok daha düşük.

4 saatlik grafik, paritenin bir kırılma ile tamamlanacak ve dayanak çizgisinin altında kapanacak yükselen bir kama modeli oluşturduğunu gösteriyor. Bu türlü bir durumda parite 43.720,85 dolara ve akabinde 41.959,63 dolara düşecek.

Bu varsayımın tersine, fiyat mevcut düzeylerden yahut 20-EMA’dan çıkarsa ve takozun üzerine çıkarsa, düşüş kurulumunu geçersiz kılacak. 50.000 $’ın üzerindeki bir kırılma, 55.000 $’a süratli bir artışla sonuçlanacak.

BCH / USD

Kripto para Bitcoin Cash (BCH), 12 Şubat’ta 539 dolarlık direncin üzerine çıktı. Bu adım, boğalardan alımları çekti. Altcoin ivme kazandı. Sonuç olarak 13 Şubat’taki 631.71 dolarlık direncin üzerine çıktı.

Bugünün mum çubuğundaki uzun fitil, kısa vadeli traderların son yükselişten sonra kar alımı yapabileceklerini gösteriyor. BCH / USD kurunun artık 631.71 $’a gerçek atak yapması kelam konusu. Şayet boğalar bu seviyeyi dayanağa çevirebilirse, her küçük düşüşte satın alım olduğunu gösterecektir.

Boğalar fiyatı 730.02 doların üzerine çıkarabilirse, yükseliş trendi 900 dolara ulaşabilir. Her iki hareketli ortalama da yükseliyor. Bağıl güç endeksi (RSI) çok alım bölgesinde. Bu da boğalara avantaj sağlıyor.

Bu varsayımın tersine, fiyat 631.71 $’ın altına düşerse, düzeltme 539 $’a kadar derinleşebilir.

4 saatlik grafik, ayıların 720 dolarlık direnci savunduğunu ve boğaların 650 dolara düşüşle alım yaptığını gösteriyor. Alıcılar fiyatı 730.02 doların üzerine çıkarabilirse, yükseliş devam edecek.

Öte yandan, fiyat tekrar 720 dolardan düşerse, ayılar fiyatı 631.71 dolara çekmeye çalışacak. Bu dayanağın kırılması durumunda, düşüş 20-EMA’ya ve akabinde 50-SMA’ya kadar uzanabilir.

EOS / USD

Kripto para EOS, uzun temel oluşumundan çıktı. 9 Şubat’ta 3,95 dolarlık genel direncin üzerine çıktığında yeni bir trend başladı. Altcoin ivme kazandı. Boğalar fiyatı 13 Şubat’taki 5,4861 dolarlık direncin üzerine çıkardı.

Bununla birlikte, fiyatı 5.4861 $’ın üzerinde tutamama, kısa vadeli traderlardan kar alımını çekmiş olabilir. Bu adım, 4.5014 $’dan %38.2 Fibonacci geri çekilme düzeyine gelecek bir düzeltme başlattı.

Fiyat bu düzeye geri dönerse, boğalar yeniden fiyatı 5,4861 ila 5,6118 dolarlık genel direncin üzerine çıkarmaya çalışacak. Bu varsayımın tersine, ayılar fiyatı 4,5014 $’ın altına çekerse, EOS / USD kuru 3,95 $’a düşecek.

Böylesine derin bir düzeltme, momentumun zayıfladığını ve paritenin birkaç gün için 3,95 ila 5,6118 dolar ortasında geniş bir aralıkta konsolide edebileceğini gösterecek.

4 saatlik grafik, boğaların 20-EMA’ya olan düşüşü satın aldığını gösteriyor. Parite toparlanmayı sürdürürse, boğalar yeniden fiyatı 5,6118 doların üzerine çıkarmaya çalışacak. Başarılı olurlarsa, yükseliş eğilimi devam edecek.

Yukarı istikamette bir sonraki maksat 6 dolar. Bu düzey de fiyat ölçeklenirse, yükseliş 7,50 dolara ulaşacak. Öte yandan, 20-EMA’nın altındaki bir kırılma, düzeltmeyi 50-SMA’ya kadar uzayacak.

XMR / USD

Kripto para Monero (XMR) 12 Şubat’ta 190 dolarlık direncin üzerine çıktı. Bu nedenle yükseliş trendini sürdürdü. 20 günlük EMA (174 $) ortaya çıktı ve RSI çok alım bölgesine geçti. Bu da boğaların komuta ettiğini gösteriyor.

Ayılar şu anda ruhsal düzey noktası olan 250 doları savunuyor. Olumsuz taraftaki birinci takviye 213.61 dolar düzeyi. Fiyat bu düzeyin üzerine çıkarsa, traderların düşüşleri bir satın alma fırsatı olarak gördüklerine işaret edecek.

254,45 doların üzerindeki bir kırılma, ayıların tekrar sert bir direnç gösterebileceği 300 dolara yükselen bir ralli için kapıları açacak.

Bu varsayımın tersine, ayılar fiyatı 213.61 $’ın altına çekerse, düzeltme 190 $’a kadar olacak. Bu türlü derin bir düşüş, yükseliş trendinin bir sonraki ayağının başlamasını erteleyecek.

4 saatlik grafik, ayıların 240 ila 254,45 dolarlık direnç bölgesini savunduğunu gösteriyor. Lakin olumlu işaret, boğaların çok fazla yerden vazgeçmediğidir. Fiyat mevcut düzeyden yükselirse yahut 20-EMA’dan geri dönerse, güç sinyali gösterecektir.

Boğalar fiyatı genel direncin üzerine çıkarabilirse, 268 dolara ve akabinde 300 dolara yükselme mümkünlüğü yüksek. Bu yükseliş görünümünde, XMR / USD kuru 20-EMA’nın altına düşerse ve kapanırsa geçersiz olacak.

Kripto Para Tezos

Kripto para Tezos (XTZ), 12 Şubat’ta evvelki tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 4,4936 doları geçti. Sonrasında bugün 5,6471 dolardan yeni bir rekor kırdı. Bir varlık yeni bir doruğa ulaştığında, fiyat boğaların denetiminde olduğunu gösterir.

Genellikle büyük bir direnç kırıldığında meydana gelen öbür bir şey de fiyatın düşmesi ve kırılma düzeyini tekrar test etmesidir. Bu durumda, fiyat 4.4936 $’lık kıymetli düzeye düşecek.

Fiyat bu düzeyin üzerine çıkarsa, traderların düşüşlerde alım yaptıklarını ve evvelki direnci takviyeye çevirdiğini gösterecektir. Boğalar daha sonra fiyatı 5.6471 $’ın üzerine çıkararak yükseliş trendini sürdürmeye çalışacak.

Başarılı olma durumunda, XTZ / USD kuru 7.1407 dolara gelecek. Parite kırılırsa ve 4.4936 $’ın altında kalırsa bu yükseliş görünümü geçersiz hale gelecektir.

4 saatlik grafik, boğaların fiyatı 5,40 $’ın üzerinde tutamayacağını gösteriyor. Bu durum kısa vadeli traderlardan kar alımını çekmiş olabilir. Boğalar şu anda 20-EMA’yı savunmaya çalışıyor.

Fiyat bu dayanağın üzerinden geri dönerse, güç sinyali verecektir. 5.6471 doların üzerine gerçek bir adım, üst hakikat harekete devam ile sonuçlanacak. Öte yandan, fiyat 20-EMA ve 4,4936 $ dayanağının altına düşerse, düzeltme 50-SMA’ya kadar derinleşebilir.

Leave feedback about this

  • Kalite
X