Aralık 1, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

Bitcoin Yatırımcıları Fiyat Dalgalanmalarıyla Nasıl Başa Çıkıyor? Bloomberg Muharriri Açıkladı

Tecrübeli Bloomberg köşe müellifi Nir Kaissar, birebir vakitte varlık idaresi firması Unison Advisors’ın kurucusu ve eski Ernst & Young danışmanıdır. Kaissar, Bitcoin (BTC) yatırımcılarının eşsiz volatiliteyi nasıl ele aldıklarını, hatta acı verici fiyat dalgalanmalarına karşın nasıl kârda kalmayı başardıklarını açıkladı.

Bitcoin (BTC) “boşluğa” dikkat ediyor mu?

Kaissar, Bitcoin’in volatilitesinin gerçekte ne kadar büyük olduğunu açıkladı. Amiral gemisi kripto para ünitesinin fiyatı ile gösterilen yıllık standart sapma, yüzde 200. Yani S&P 500 endeksinden neredeyse 15 kat daha yüksek.

Sonra Chicago merkezli bir finansal hizmetler firması olan Morningstar Inc.’in “Mind the Gap” raporundaki bir “davranış boşluğu” indikatörüne atıfta bulundu. Yatırım fonlarının performansı ile yatırımcılarının elde etmeyi başardığı gerçek kârlar ortasındaki farkı gösterir.

Verilerine nazaran, daha dramatik volatilite daha yüksek boşlukları beraberinde getiriyor. Ortalama olarak, bu gösterge yılda yüzde 0,4 iken, kesime mahsus fonlarda yıllık yüzde 1,35 olarak varsayım edilmekte. Bu nedenle, daha riskli varlıklar büyük boşluklar getiriyor: Bitcoin (BTC) durumunda, bu metrik negatif olmalı, lakin öncü kripto paraya akan para hakkındaki datalar bunun aksisini gösteriyor.

BTC yatırımcıları düzgün yatırımcılar mı?

Kaissar, Güney Kore’nin önde gelen zincir içi tahlil sağlayıcısı CryptoQuant’ın bilgilerine atıfta bulundu. İstatistiklere nazaran, yatırımcıların birden fazla coin’i fiyatların düştüğü periyotlarda satın aldı. Bu ortada, bu devirler tarihi olarak rallilerden çok daha kısaydı.

Bu gerçeğe karşın, yatırımcılar piyasanın sunduğu tüm fırsatları kıymetlendirdi. Alıcıların yorucu saldırganlığı Bitcoin (BTC) fiyat düşüşleriyle birebir vakte denk geldi. Müellif, şu sözleri kullanıyor:

“Yatırımcılar, iki çöküş sırasında Bitcoin’e net 8,5 milyar dolar aktardı ve geri kalan vakitlerde net 3,2 milyar dolar çektiler.”

Bu nedenle, Bitcoin (BTC) ağı için “davranış açığı” indikatörü hesaplansaydı müspet, hatta “büyük ölçüde pozitif” olacaktı. Tipik Bitcoin (BTC) yatırımcısı, dijital altının tüm tarihi boyunca lisana getirilen “düşüşten satın al” kelamını zekice takip etmeyi başardı.

Leave feedback about this

  • Kalite
X