Kasım 29, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Altcoin

Bitcoin ve XRP Ortasındaki Korelasyon Son 3 Yılın En Düşük Seviyesinde!

CoinMetrics dataları, Bitcoin ile XRP ortasındaki 90 günlük korelasyon katsayısının 14 Şubat’ta son üç yılın en düşük düzeyi olan 0.294’e ulaştığını gösteriyor. 22 Haziran 2018’de kaydedilen tepe düzeyinden şu anda yüzde 66,2 kadar düşük.

İki büyük kripto para ünitesi ortasındaki korelasyon, piyasanın evvelki boğa koşusunun sonuna yaklaştığı Şubat 2018’in başından bu yana birinci kere 0,3’ün altına düştü. Lakin 2017’de Bitcoin ve XRP, Kasım ayında bir ay boyunca birbirleriyle negatif korelasyon gösterdi.

Bitcoin ve altcoin’ler ortasındaki korelasyonlar azalıyor

Tarihsel olarak kripto para üniteleri, Bitcoin’in muazzam piyasa hissesi nedeniyle birbirleriyle kilit adımlarda süreç yapar. Bitcoin ekseriyetle ne yaparsa yapsın, objektif olarak büyük ölçüde farklı temelleri olmasına karşın altcoin’ler öncü kripto parayı takip eder. Dahası, değerli ölçüde daha volatil olma eğilimindedirler.

Ancak son vakitlerde itinasız hareketler, en büyük kripto para üniteleri ortasında giderek daha yaygın hale geldi. Skew tarafından sağlanan datalara nazaran birinci 10 kripto para ortasındaki korelasyon iki yılın en düşük düzeyine indi.

Düşük korelasyon uygun mi?

Temel olarak Bitcoin ve XRP, son birkaç aydır büsbütün farklı nedenlerle hareket ediyor. U.today’de yer alan bir habere nazaran Bitcoin enflasyona karşı müdafaa sağlayabilecek yeni bir kurumsal yatırım sınıfı olarak geniş çapta tanınmaya başladı. XRP ise SEC’in Ripple’a karşı davasındaki yeni gelişmeler ve kimi kuşkulu ticari faaliyetleri tarafından yönlendirilen kimi olağandışı fiyat hareketleri gördü.

Portföy çeşitlendirmesi, riskleri kıymetli ölçüde azaltırken getirileri artırmaya müsaade veren en yayın kullanılan stratejilerden biridir. Haber kaynağına nazaran en büyük kripto para ünitesiyle karşılıklı bağımlı olmaları; rastgele bir altcoin toplama gayretini boşa çıkarabilir. XRP, EOS ve Cardano üzere büyük kripto para üniteleri, amiral gemisi coin ile azalan korelasyonları nedeniyle; kişinin portföyünde yararlı bir muhafaza vazifesi görebilir.

Leave feedback about this

  • Kalite
X