•   Güzel Sözler Tümü
    Doğum Günü Mesajları Tümü
    Komik Sözler Tümü
    Ünlü Sözleri Tümü
   
   

  Adet Geciktirici Nedir? İşte Adet Geciktirici İlaç İsimleri Ve Fiyatları

  Sayfa Görüntüleme    165
   
  Adet Geciktirici Nedir? İşte Adet Geciktirici İlaç İsimleri Ve Fiyatları
   
  Whatsapp’ta Paylaş
   
  18.07.2018 21:36:13

  Adet Geciktirici Nedir? İşte Adet Geciktirici İlaç İsimleri Ve Fiyatları

   
   

  Aylar önceden yapılmış planların adet dönemi yüzünden ziyan olmamasını isteyenler adet geciktirici ilaç ve doğal yöntemlerden destek alabilirler. Hemen her genç kızın hayatında en az birkaç kez denediğini uygulamalar doktor kontrolünde yapılmak kaydıyla herhangi bir yan etkiye sahip değildir.

  Fizyolojik bir durum olan adet, dışarıdan yapılan ufak müdahalelerle geciktirilebilir. Bu amaçla kullanılan ilaçların hedefi beklenen periyotun ileri bir tarihe atılmasıdır. Ergenlikten itibaren kadınlarda her ay yumurtalar olgunlaşır. Kadın vücudunun gebeliğe hazırlığı olarak algılanan süreç içerisinde döllenmenin olmaması halinde östrojen ve progesteron hormonu azalmaya başlar ve adet süreci yaşanır.

  Her kadının yaşadığı döngü birbirinden farklı olabilir. Dışarıdan müdahale edilerek azalan hormonların desteklenmesi sağlanırsa adet döngüsü de ileri bir tarihe ertelenebilir. Sürecin farklı bir tarihe atılması için kullanılacak ilaçların 10 güne kadar uygulanması doğrudur. Bu tarihin daha fazla ileri atılması beklenmeyen yan etkilerin görülmesine neden olabilir.

  İlaç kullanıldıktan sonra kanamanın gecikmesi planların yolunda gittiğini gösterir. İlacın tek özelliği adet döneminin ileri bir tarihe atılmasıdır. Bu tür ilaçların doğum kontrol hapının sağladığı işlevi gösterme ihtimali sıfırdır. Bu nedenle adet geciktirici kullanıldığı zaman hamile kalınmaz diye bir düşünceye kapılmamak ve gerekli korunma yöntemlerine başvurmak en doğru olanıdır. Uygulamanın çok sık yapılmadığı sürece herhangi bir bilinen sakıncası yoktur. Ancak yine de vücudun döngüsünü bozduğu için çok sık başvurulan bir yöntem olarak görülmemelidir.

  Adet döngüsünü değiştirecek olan hapları kullanmadan önce hekimler ultrason yardımıyla rahim içi ve genel yapısı hakkında fikir edinmek isteyebilirler. Endometrium adı verilen dokunun durumuna özel olarak belirlenecek olan ilaçla birlikte daha sağlıklı bir gecikme süreci yaşanabilir.

   İşte Adet Geciktirici İlaç İsimleri Ve Fiyatları

  Adet geciktirici olarak kullanılan ilaçların sayısı oldukça fazladır. Eczanelerde reçetesiz olarak rahatlıkla tedarik edilebilen haplar için öncesinde mutlaka doktora danışmak gerekir. Kimi durumlarda hastanın regl dönemi dikkate alınarak doğum kontrol hapı kullanımı da tavsiye edilebilir. 21 gün boyunca kullanılan ve 7 gün ara verilen bu haplara ara verilmedi sürece adet dönemi geciktirilebilir. Doktorun onayı olmadan bu tür denemelerin yapılmaması gerekir.

  Doktor reçetesi ile alınacak olan ilaçların kendine özel kullanım kuralları vardır. Haplar beklenen regl gününden 2 gün önce kullanılmaya başlanır. Kimi ilaç günde iki kere alınırken kimi ilaç günde 3 kere alınabilir. Gecikmenin doğum kontrol hapıyla yapılacak olması halinde mevcut ilaca her gün 1 adet olarak devam etmek gerekir. Geciktirici ilaç kullanımı sırasında vücutta beklenmeyen bir yan etki oluşma riski son derece düşüktür.

  En çok kullanılan adet geciktirici ilaçlar, progesteron içerenlerdir. Bu ilaçların kullanımına yönelik tavsiyeler ilaç prospektüsünde yer alır. Her marka ilacın fiyatı gramına ve ilaç adedine göre değişiklik gösterebilir. Piyasada kolayca bulunan ve çok bilinen ürünlerin tercih edilmesi yan etki riskinin minimum seviyelere inmesini sağlar. İlacın içildiği dönemde unutkanlık nedeniyle ilacın içilmemesi söz konusu olduğunda koruyuculuk ortadan kalkacaktır.

   Adet Geciktirici Doğal Yöntemler Nelerdir?

  Adet geciktirici doğal yöntemler de kadınlar arasında çok sık tercih edilmektedir.Maydanoz yapraklarının demlenmesi ile hazırlanan bitki çayı düzenli içilerek adetin 2 gün gecikmesi sağlanabilir.

  1. Toz tarçın kullanımının da adet döngüsü üzerinde geciktirici etkisi olduğu bilinmektedir.
  2. Bitki çayı veya tarçın gibi destekleyici ürünlerin kullanımının tekrarlanması sorunun giderek büyümesine neden olabilir. Bununla birlikte önerilen tüm doğal geciktiricilerin daha fazla etki sağlayabilmek adına birlikte kullanılması da istenmeyen sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Doğal yöntemlerle adet geciktirmek isteyenlerin de mutlaka bir hekime danışması tavsiye edilmektedir.
  3. Zerdeçal ve civanperçemi bitkilerinin de adeti geciktirdiği bilinmektedir. Bu iki otun kaynatılmış suya konarak demlenmesi sonucunda oluşacak çay 2 gün boyunca içilebilir. Bu çayın etkisi 1 hafta içinde kendini gösterir. Bir başka adet geciktirici çay tarifiyse;
  4. Dülger otu
  5. Biberiye
  6. Böğürtlen
  7. Tarçın ve
  8. Şeker ile hazırlanır.

  Dülger otu iyice kurutulur. Temiz suda en az 1 saat kaynatılır. Bu suyun buharına oturma kürü uygulanır. Bu yöntem daha çok olan reglin kesilmesi için tercih edilir. Kaynatılan böğürtlen yaprakları 10 dakika demlenir ve süzülür. Çay şurup kıvamına kadar kaynatılır. Şeker ilavesiyle birlikte her öğünden sonra tok karnına içilir.

  Bir başka tarifteyse; biberiye otunun yaprakları 10 dakika temiz suda kaynatılır. Çay süzülür ve bekletilir. Bal ilavesiyle tatlandırılır ve bir kahve fincanı içilir. Bu tarifler aynı zamanda mevcut periyotlarda oluşan ağrılar, kramplar ve ödemin giderilmesinde de kullanılabilir.

  Adet Geciktirici Yan Etkileri Nelerdir?

  Regl döneminin 10 günden daha uzun süreli olarak ileri bir tarihe atılması halinde istenmeyen yan etkiler yaşanabilir. Bunlar arasında en sık görülenler;

  1. Memelerde hassasiyet,
  2. Vücutta ödem riski,
  3. Adet süresinde uzama,
  4. Adet boyunca kan akışında artış ve
  5. İstenmeyen baş ve karın ağrısıdır.

  En sık görülen yan etkilerin dışında nadiren görülen olumsuzluklar arasında; bulantı ve kusma, lekelenme şeklinde kanama olması, iştahta açılma, kabızlık ve sersemlik sayılabilir. Bu ilaçların greyfurt, antidepresanlar ve alkol ile birlikte kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Geçmiş sağlık öyküsünde meme, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri olanlarda veya toplardamar içinde pıhtı oluşması yaşamış kişilerde geciktiriciler kullanılamaz. Progesteron içeren ilaçlar rahim duvarında incelme yapabilir. Bu durum bir süre adet döngüsünün gecikmesine neden olarak gösterilebilir. Bir yıl içinde en fazla 3 kez adet döngüsü geciktirilebilir.

   
   

  BENZER İÇERİKLER

   
   

  YORUM YAP

   

  Ad Soyad

  E-Mail

  Mesaj

  Güvenlik Sorusu : 12 + 3 = ?

   

   

  YAPILAN YORUMLAR

   
    HİKAYELER Tümü
    ŞİİRLER Tümü
    GENEL Tümü
    En Güzel Mesajlar Tümü
    Sosyal Medya Sözleri Tümü
    Film Dizi Sözleri Tümü
    Özel Günler Tümü
    Dini Sözler Tümü