Nisan 20, 2024
İstanbul,Türkiye
Magazin

Aziz Sancar Kimdir?

Aziz Sancar, Nobel ödüllü tamamlayıcı biyoloji bilim adamı ve Türk-Amerikan ünlü bilim insanıdır. Avrupa ve Amerika’da çeşitli üniversitelerde profesör olmuştur. Sancar 1975 yılında Savur ilçesine bağlı Karaoğlan köyünde dünyaya gelmiştir. Ailesiyle yaşadıkları köyde ticaret, tarım ve hayvancılık ile uğraşmaktadır.

Aziz Sancar Kimdir?

Aziz Sancar, ünlü bir Türk bilim adamı ve Nobel Ödülü sahibi. 2015 yılında “moleküler biyoloji alanında mekanik saat biyolojisinin fotosentezini anlama sürecinde verilen çalışmalar” için Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü kazandı.

Aziz Sancar, 1945 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Ortaokul ve lise eğitimini bu şehirde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesinde tıp eğitimi aldı. Ardından, 1969 yılında Carolina Üniversitesinde tıp doktoru derecesi almaya başladı. 1977 yılında doktora derecesi aldı ve bu programın onuruna bir konuşma yaptı: “DNA Fotoçözümleyicisi Proteinleri ve Enzimleri”.

Aziz Sancar, 1976’dan beri Carolina Üniversitesinde moleküler biyoloji ve genetik alanında profesör konumunda görev yapmaktadır. 1987’de National Institutes of Health (NIH)’dan 5 yıl teşvik alarak araştırma profesörü unvanıyla devam etti.

Aziz Sancar, 1995 yılında Howard Hughes Medical Institute (HHMI) tarafından desteklenen bir üniversite araştırmasına başlayarak HHMI araştırma profesörü olarak atandı. 2006’da UNC-Chapel Hill’de Medeni Hukuk Bölümünün araştırma profesörü unvanına getirildi.

Aziz Sancar’ın önemli araştırmalarından biri, DNA fotokimyası olarak bilinen prosesleri anlamaktır. Bu proses, DNA çözümlemeye ve buna bağlı olarak hücresel işlevleri anlamaya yardımcı olmaktadır. 2005 yılında, Aziz Sancar’ın araştırması “Nature” dergisinde yayınlandı.

Aziz Sancar, çok sayıda prestijli akademik ödülü kazanan ve uluslararası bilimsel organizasyonların üyesi olan önemli bir isimdir. Genetik ve moleküler biyoloji alanlarındaki katkılarından dolayı Ulusal Akademi üyesi olarak seçildi.

2015 yılında, Aziz Sancar ve bilim insanları Tomas Lindahl ve Paul Modrich’in adı “moleküler biyoloji alanında mekanik saat biyolojisinin fotosentezini anlama sürecindeki çalışmaları” için Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü kazandı.

Aziz Sancar’ın özgeçmişi, evrimsel biyoloji, DNA hasarı ve reparasyonu, enzimlemeler, hücresel biyolojisi gibi konularda çok sayıda makale ve kitap bölümü ve yayınları içeriyor. 2017’de, Sancar “Spontaneous DNA Mutations: Molecular Mechanisms and Consequences for Evolution” adlı bir kitabın yazarı olarak ortaya çıktı.

Aziz Sancar, 1995 yılında evlenen bir babadır. 3 çocuğu var.

Özet

Aziz Sancar, 1945 yılında Gaziantep’te doğmuş ünlü bir Türk bilim adamı ve Nobel Ödülü sahibidir. Tıp alanındaki eğitimini İstanbul Üniversitesinde tamamladıktan sonra Carolina Üniversitesinde doktora derecesine ulaştı. Moleküler biyoloji ve genetik alanında profesör olarak görev yapmaktadır ve 2015 yılında “moleküler biyoloji alanında mekanik saat biyolojisinin fotosentezini anlama sürecindeki çalışmaları” için Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü kazandı. Aziz Sancar, 1995 yılında evlenen bir babadır ve uluslararası bilimsel organizasyonların üyesi olan önemli bir isimdir.

Leave feedback about this

  • Rating