Kasım 29, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

Avrupa Merkez Bankası Başkanı’ndan Şaşırtan Bitcoin ve Banka Açıklaması

ECB lideri Christine Lagarde, merkez bankalarının yakın gelecekte Bitcoin tutmasının “pek mümkün olmadığını” söyledi.

Bankalar Bitcoin Tutmayacak

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde Çarşamba günü şaşırtan bir açıklama yaptı. Lagarde Bitcoin için “gerçek bir para ünitesi değil” dedi. Ayrıyeten Lagarde, merkez bankalarının yakın vakitte rezerv para ünitesi olarak BTC’yi tutmayacağını da kelamlarına ekledi.

The Economist’in konut sahipliğini yaptığı bir konferans görüşmesinde Lagarde hususla ilgili şöyle diyor:

“Bu pek mümkün değil. Bu nedenle bankaların BTC tutmayacaklarını söyleyebilirim.”

Çarşamba günkü yorumlar, Lagarde’ın Bitcoin hakkındaki son yorumlarıydı. Ayrıyeten Ocak ayında, Lagarde farklı kelamlar sarf etmişti.

Lagarde Bitcoin’in kara para aklama da dahil olmak üzere birtakım “komik işler” için kullanıldığını vurgulamıştı. Başka taraftan Lagarde kripto para ünitesi üzerinde daha fazla düzenleme daveti yaptı.

Ancak bu, gelecekte dijital para ünitesi için yer olmadığı manasına gelmez. Zira pandeminin ekonomileri daha süratli dijital benimsemeye itti gerçeği karşımızda duruyor. Ayrıyeten yaklaşık dört yıl içinde hazır bir dijital euro para ünitesi olabileceğini Lagarde aslında söylemişti.

Lagarde’ın Yorumları

Lagarde’ın yorumları, ekonomik güzelleşme hakkında geniş kapsamlı bir tartışmanın modülü olarak geldi.

Lagarde, ABD’de ve birçok ülkenin 2022’ye kadar teşviklere muhtaçlık duymasını beklediği Avrupa’da teşvik önlemlerinin alınmasından yana konuştu. Üye devletleri uzun vadeli düşüşlerden kaçınmak için mali harcamaları sürdürmeye çağırdı.

Lagarde, “Hem üye devletler hem de genel olarak Avrupa, ekonomilerimize en azından 2021 boyunca ve muhtemelen sonrasında mali takviye sağlamaya devam etmelidir.” dedi.

Ayrıca, 2023 yılına kadar salgın öncesi düzeylere ulaşmasını beklemediği enflasyon konusunda kaygılı olmadığını söyledi. Lagarde, Avrupa’daki mali teşvik ile Lider Joe Biden’ın ABD’de önerdiği 1,9 trilyon dolarlık büyük teşvikin karşılaştırılmasına karşı ihtarda bulundu.

Lagarde, “Unutmayalım ki dünyanın bu bölgesinde iki katmanımız var. Ulusal katman. Akabinde bölgesel, pan-Avrupa katmanına sahip olduğunuz yer.” dedi.

Leave feedback about this

  • Kalite
X