Ocak 29, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

Avrupa Birliği Projesine Katılan Altcoin Yüzde 110 Sıçradı

Az bilinen bir altcoin projesi bir Avrupa Birliği dijital iktisat araştırma programına iştirakinin duyurulmasının akabinde bir gecede iki kattan fazla bedel kazandı.

Ethereum tabanlı Streamr (DATA) token’ının spot fiyatı, projenin bir çeşit para yaratmayı amaçlayan bir AB denemesinin kesimi olarak kullanılacağı ortaya çıktıktan sonra 12 Şubat’ta %116 arttı.

11 Şubat’taki duyuruya nazaran ATARCA Konsorsiyumu, dijital eserlerin arzını yapay olarak sonlandırmanın neden olduğu “ekonomik verimsizlik” durumunu ele almaya çalışan bir teşebbüsün modülü olarak; Avrupa Kurulu tarafından 3.33 milyon dolar kadar ödüllendirildi.

Bitcoin’e (BTC) pahasının bir kısmını verdiği söylenen ekonomik prensiplerden birinden radikal bir kırılım gerçekleştirerek; “kıtlık” yerine paylaşılarak paha kazanan bir ortam yaratmaya çalışacak. ATARCA, kullanıldıkça daha kıymetli hale gelen “rakip zıddı mallar” konseptiyle ana akım iktisada bir alternatif sunduğunu argüman ediyor. Finlandiya Aalto Üniversitesi Bağlantı ve Ağ İrtibatı Kısmından Profesör Pekka Nikander’in liderliğindeki ATARCA şunları söyledi:

“Mevcut ekonomik sistem, insanların hudutlu bir değişim aracıyla giderek daha fazla ticaret yaptığı 21.yüzyıla uygun değil. ‘Rekabete karşı mallar’ terimi, bollukla karakterize edilen ve rakip yahut rakip olmayan malların bilakis, kullandıkça daha pahalı hale gelen yeni bir teorik kategoriyi söz eder.”

ATARCA, bir uçtan uca blockchain canlı bilgi akışı ağı olan Streamr ile birlikte, yakın vakitte gerçekleşecek olan iki kısımlı test basamağına katılacak. Burada, test edilecek olan “anti-rakip token’larının” oluşturulması öneriliyor. Streamr’ın gerçek vakitli bilgi paylaşım ağını bir sandbox olarak kullanarak, bir ödeme aracı olarak paylaşım konsepti test etmek için kullanılacağı bildiriliyor:

“Bitcoin üzere kripto para ünitelerinin tersine, anti-rakip token’ların bedeli kıtlığa değil; temeldeki insan alakalarına dayanacak. Bedelleri, münasebetlerin vakit içinde tekrarlanan etkileşimler yoluyla inşa edilme formunu yansıtır. Süreçlerin tüm istikametlerine yarar sağlar.”

Pilot programının birinci kısmı, kentin kendi dijital toplumsal para ünitesi Real Economy Para Ünitesi kullanılarak birinci olarak Barselona’da gerçekleştirilecek.

Altcoin fiyatı ralli yaptı

2017 yılında kurulan açık kaynaklı bir proje olan Streamr, mahallî VERİ tokeninin pahasının üç yılın en yüksek düzeyine tırmandığına şahitlik etti. CoinMarketCap datalarına nazaran altcoin fiyatı, 0.08 dolar düzeylerinden kısa bir müddet içerisinde 0.18 dolara yükseldi. Yazım sırasında ise 0.14 dolar düzeyinde.

Leave feedback about this

  • Kalite
X