Eylül 23, 2023
İstanbul,Türkiye
Apple

Apple’dan yanlış acil durum aramaları için şaka gibi çözüm!

Apple, geçtiğimiz eylül ayında iPhone 14 serisini tanıttı. iPhone 14 serisinde dikkat çeken en önemli noktalardan bir tanesi ise kaza algılama özelliği oldu. Herhangi bir trafik kazasını algılayarak durumu yetkililere otomatik olarak bildiren bu sistem ile birçok hayatın kurtarılması hedefleniyor.

Apple’dan kaza algılama özelliği için yeni uyarı

Teknoloji devi her ne kadar oldukça iyi niyetli bir şekilde yola çıkmış olsa da geçtiğimiz süreçte kaza algılama özelliğinin bazı durumlarda yanlış çalıştığı ortaya çıktı. Kazaları algılamak için kullanılan ivmeölçerin kaza dışında bazı durumlarda da tetiklenebildiği tespit edildi.

Özellikle ekstrem sporlar sırasında ve hız trenine binildiğinde kaza algılama özelliğinin acil bir durum numaralarını çevirdiği görüldü. Telefon bu durumda kullanıcısına öncelikle yüksek sesli bildirim göndermesine rağmen, bazı iPhone sahipleri ise maalesef bu sesi duymuyor. Ve böylece acil durum araması da gerçekleşmiş oluyor.

Geçtiğimiz dönemde Apple sahipleri tarafından yapılan yanlış acil durum aramaları yetkililer için önemli bir sorun hâline gelmiş durumda. Bir diğer sorun ise arama yapıldıktan sonra durumu fark eden kullanıcıların, acil aramayı hemen sonlandırması oldu. Kesilen aramalar yüzünden acil durum servisleri boş yere harekete geçerek zaman kaybetmiş oluyorlar.

Bu sorunu çözmeye çalışan Apple ise akla gelen ilk yöntemi hayata geçirdi. Apple, kaza algılama özelliğinin kullanım bilgilerini güncelledi. Yapılan güncellemede ‘arama yapıldıysa ancak acil servise ihtiyacınız yoksa kapatmayın. Biri cevap verene kadar bekleyin, ardından yardıma ihtiyacınız olmadığını açıklayın’ ifadeleri yer alıyor.

Leave feedback about this

  • Rating