Kasım 30, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Yazılım

Apple, Avrupa Kod Haftası’nın onuncu yılını kutluyor

Avrupa Kod Haftası’nı ilk günden bu yana destekleyen Apple, kod yazma yoluyla problem çözme, yaratıcılık ve iş birliği becerilerini kutlamak için Avrupa’nın her yerinden eğitmenler, öğrenciler, politika yapıcılar ve kod yazma tutkunlarıyla birlikte çalışıyor.

Apple, eğitmenlerin Avrupa Kod Haftası’nı kutlamalarına yardımcı olmak için Celebrating You Eğitmen Kılavuzu’nu ve Inclusive App Design etkinliğini hazırladı.

Öğrencilerin önemli buldukları bir yeri veya geleneği kutlamaları için kişiselleştirilen Celebrating You’da, öğrencilerin Swift Playgrounds’da kendi örnek uygulamaları için kod yazmalarını sağlayan bir başlangıç projesi bulunuyor.

Apple, Avrupa kod haftası için kılavuz ve içerikler hazırladı

Kılavuz bölgedeki 18 ülkenin diline çevrildi. Bu diller arasında ilk kez Ukraynaca da yer alıyor. Bu kılavuza ek olarak sunulan Inclusive App Design kılavuzuysa öğrencilerin tutkularını ve fikirlerini, kapsayıcılığı ve erişilebilirliği göz önünde bulunduran uygulamalara dönüştürmelerine yardımcı oluyor.

Teknolojinin etkili kullanılmasının tüm öğrencilerin potansiyelini ortaya çıkarabileceğine inanan Apple kırk yıldan uzun süredir öğretmenlerle birlikte çalışıyor.

Apple ve birlikte çalıştığı eğitmenler, yeni Apple Education Community’den Everyone Can Code kaynaklarına ve Swift Playgrounds uygulamasına kadar birçok alanda, kod yazma aracılığıyla yaratıcılığın öğrencilerin katılımını nasıl artırabileceğine ve öğrenim sonuçlarını nasıl iyileştirebileceğine bizzat tanıklık etti.

Swift Playgrounds, öğrencileri yazdıkları ilk kod satırından Apple’ın programlama dili Swift ile ilk uygulamalarını geliştirmeye kadar götürüyor. Apple’ın Everyone Can Code kaynakları ise öğrencileri kodun arkasındaki konseptlerle tanıştırıyor ve aygıt içi egzersizler sayesinde kod yazma ve problem çözme konusunda pratik yapma olanağı sağlıyor.

iPad’deki yerleşik erişilebilirlik özellikleri, farklı beceri düzeylerinden tüm öğrencileri desteklemek için görme engeli veya görme bozukluğu olan öğrencilerin kabartmalı Braille alfabesiyle yazdırılabilen dokunsal grafiklerle kod yazma bulmacalarını çözmelerine imkan veriyor.

Remedello, İtalya’daki Liceo Scientifico Bonsignori lisesinde matematik ve fizik öğretmeni olan Chiara Franceschini şöyle söylüyor;

“Kod yazma, öğrenci gelişimini uyarlanabilirlik, sabır ve beceriklilik gibi birçok açıdan iyileştirebiliyor.” Franceschini de Apple Distinguished Educator Giovanna Busconi’nin desteğiyle öğrencileriyle birlikte kod yazmayı öğreniyor. “Swift Playgrounds sayesinde birlikte öğrenebiliyoruz. Her problem birçok farklı yolla çözülebiliyor.

Bu nedenle öğrencilerin kod yazarken çözüm mantığı ve izledikleri yaklaşım hakkında birbirleriyle konuşmaları gerekiyor. Herkese birçok şey katan bu deneyim, öğrencilerimin soru sormanın ayıp olmadığını, problemlerin çözümüne birlikte çalışarak, yaratıcı bir şekilde ulaşılabileceğini anlamalarını sağlıyor.”

Today at Apple etkinliklerinin sayısı artıyor!

Apple, Kod Haftası boyunca Avrupa’daki mağazalarda sunulan Swift ile Tanışın etkinliklerinin sayısını iki katına çıkararak müşterilerin kod yazmayı öğrenmelerini her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Bu etkinlik Apple’ın Today at Apple programı kapsamında yıl boyunca sunuluyor.

Today at Apple, tüm Apple Store’larda Creative Pro’lar tarafından yönetilen ve müşterilerin Apple ürünlerini kullanarak yaratıcı projelerini ve sanatsal tutkularını nasıl geliştireceklerini öğrenmelerine yardımcı olan bir program. Geçtiğimiz beş yıl içinde Apple bölgede internet üzerinden ve yüz yüze olmak üzere 60.000’den fazla Today at Apple kod yazma etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Leave feedback about this

  • Kalite
X