Kasım 30, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

Analist: Tesla Takviyeli Rallinin Akabinde Bitcoin İçin 50 Bin Dolar Yolda!

Bitcoin (BTC), ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) dosyalamasında Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık BTC aldığı ortaya çıktıktan bir gün sonra, 9 Şubat’ta; rallisini 46.000 doların üzerine çıkardı. Tesla’nın alımı haberi yayılmaya başladıktan sonra 8 Şubat’ta büyük borsalarda BTC’nin fiyatı çok kısa bir mühlet içerisinde 39.000 dolardan 45.000 dolara yükseldi.

Toplu Bitcoin tasfiyesi

Bitcoin fiyatı başlangıçta 45.000 dolara yükseldiğinden, 500 milyon dolar bedelindeki kısa durum tasfiye oldu.

Bitcoin vadeli süreç piyasasındaki likidasyon terimi, BTC fiyatının vadeli süreç mukavelelerinin likidasyon fiyatlarının ötesine kısa bir müddet içinde süratle hareket etmesi manasına gelir. Örneğin bir trader temel sermayesinin 10 katını ödünç alırsa 10.000 ile 100.000 dolarlık Bitcoin durumu alıp satarsa durum; %10’luk bir fiyat hareketinden sonra tasfiye olur.

Bybt.com’un datalarına nazaran vadeli süreçler piyasasında 1.34 milyar dolarlık vadeli süreç konumları son 24 saatte tasfiye edildi. Cointelegraph analisti Joseph Young’a nazaran bu, iki eğilimi gösteriyor. Birincisi, türev piyasasının kısa konum açanlarla dolup taşıyor olması. Tesla haberi çıktığında, birkaç saat içinde yüz milyonlarca dolarlık durum tasfiye olarak büyük bir short squeeze’e neden oldu.

İkincisi, bu durum; Musk 29 Ocak 2021’de Twitter biyografisini “Bitcoin” olarak değiştirdikten sonra bile birçok yatırımcının Tesla’nın aslında Bitcoin’e yatırım yapmasını beklemediğini gösteriyor.

Sırada ne var?

Bu sırada analiste nazaran, kripto trader’ları, büyük vadeli süreç borsalarındaki çok yüksek fonlama oranları nedeniyle temkinli davranıyor.

Piyasanın çoğunluğu Bitcoin satın aldığında yahut uzun konum açtığında fonlama oranları artar. Fonlama oranları çok yüksek olduğunda, piyasa, kısa vadede ağır bir düşüşe neden olabilecek bir long squeeze’e maruz kalır.

Bununla birlikte “Loma” olarak bilinen bir kripto trader’ı, piyasanın şimdi kendine fazla güvenmediğini söylüyor. Yatırımcıların çok derecede güvendikleri ve büyük bir düşüş beklemedikleri bir an geldiğinde, bir düzeltmenin gerçekleşmesinin olası olduğunu söyledi:

“Ben spot BTC pozisyonlarımı kapatmayı düşünmeden evvel insanların %70-90 oranında düşüş yaşamamızın ne kadar imkansız olduğu konusunda konuşmaya başladıkları noktaya gelinmesini istiyorum. 2018’de BTC’nin 10.000 doların altına düşmesinin mümkün olmadığını düşündüğümü hatırlıyorum. Fakat 3.500 dolara indik. Asla asla deme.”

Bu sırada CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, borsalara yüklü ölçüde stablecoin girişi görülmesinden ötürü yeni keşfedilen alıcı talebinin mevcut olduğunu vurguladı. Ki Young Ju’ya nazaran bu indikatör, muhtemelen BTC için bir katalizör vazifesi görecektir:

“İsterseniz bana mecnun deyin, ancak sanırım yakında 50.000 doları göreceğiz. Yeni bir stablecoin depozitosu sinyali gözlemledim.”

Leave feedback about this

  • Kalite
X