Aralık 1, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

Altın Şirketinin CEO’su: “Altın, Bitcoin ve Altcoin’lere Karşı Bir Koruma”

Avustralyalı bir altın madenciliği şirketinin idare şurası lideri, Bitcoin (BTC) ve kripto varlıklarındaki patlamanın yatırımcı portföylerinde daha fazla altın külçesi gereksinimi olduğunu kanıtladığını söylüyor. Melbourne merkezli Newcrest Mining Ltd.’nin CEO’su Sandeep Biswas, Bloomberg’e verdiği röportajda, yatırımcıları yükselen kripto varlık dalgasına karşı bir tedbir olarak altın almaya çağırdı.

Biswas, altının “kripto paraların dalgalanmasına karşı bir korunma fonksiyonu görebileceğini” savundu.

Biswas, kripto varlıkların altının cazibesini aşındırıp aşındırmayacağı konusunda ise tartışmayı reddetti. Altını, istikrarı nedeniyle yatırımcılar için yararlı olarak nitelendirdi.

Ayrıca şu tabirleri kullandı:

“Altın farklı bir yatırım sınıfıdır. Somut bir varlıktır: Onu görebilirsin, dokunabilirsin, hissedebilirsin, biçimlendirebilirsin. Ne istersen onu mücevher haline getirebilirsin.”

Goldman Sachs, Altın ve Bitcoin’in bir ortada bulunabileceğini söylemişti

Bloomberg raporu, Goldman Sachs tarafından Aralık ayında yayınlanan; Bitcoin ve altının finans piyasalarında bir ortada bulunabileceğini söyleyen bir nota atıfta bulundu. Goldman analistleri, kripto varlıklar inançlı bir liman eseri olarak altının parıltısının bir kısmını çalarken; bedelli metallere olan ilginin de nihayetinde devam edeceği sonucuna varmıştı.

Ancak Goldman, tekrar de BTC’den altına devam eden bir fon geçişi olduğunu kabul etmişti:

ALTININ GERÇEK ORANLARA VE DOLARA KARŞI SON ZAMANLARDAKİ DÜŞÜK PERFORMANSI, BİRTAKIM YATIRIMCILARI BİTCOİN’İN TERCİH EDİLEN ENFLASYON MÜDAFAASI OLARAK ALTININ YERİNİ ALACAĞI KONUSUNDA ENDİŞELENDİRDİ. KİMİ YER DEĞİŞTİRMELER MEYDANA GELSE DE; BİTCOİN’İN ARTAN POPÜLARİTESİNİ, ALTININ İNANÇLI LİMAN VARLIĞI OLARAK STATÜSÜNE VAROLUŞSAL BİR TEHDİT OLARAK GÖRMÜYORUZ.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçmişte BTC’nin kıymetlerinden açıkça kuşku duyan banka, varlıklı yatırımcıların “şeffaflık sorunları” nedeniyle hala kripto para ünitesinden kaçınma eğiliminde olduklarını eklemişti. Tıpkı vakitte, “spekülatif perakende yatırımı, Bitcoin’in aşırı riskli bir varlık olarak hareket etmesine neden olur.” sözlerini kullanmıştı.

Leave feedback about this

  • Kalite
X