Ocak 29, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Blockchain

Almanya, Blockchain ile Tam Dijital Menkul Değerler Stratejisini Hızlandırıyor

Kriptokoin.com – Almanya’nın maliye bakanlığı, Angela Merkel’in kabinesinin Çarşamba günü, daha geniş blockchain stratejisinin bir modülü olarak tüm elektronik menkul değerleri tanıtmak için yeni bir maddeyi kabul ettiğini söyledi.

Kanun, bugüne kadar ihraççıları ve menkul değer sahiplerinin süreçleri kâğıt sertifika ile belgelemeye zorlayan kuralları kolaylaştırmayı amaçlıyor. Maliye Bakanı Olaf Scholz, “Kâğıt sertifika kimileri için nostaljik nedenlerden dolayı kıymetli olabilir; fakat gelecek, elektronik versiyonuna ait” dedi ve elektronik menkul değerlerin maliyetleri ve idari yükleri azalttığını ekledi.

Reuters’ta yer alan habere nazaran kâğıt sertifika artık merkezi bir menkul değerler deposundaki bir girişle yahut özel dal bankaları tarafından tutulan bir sicil ile değiştirilebilir. Blockchain teknolojisine dayalı bir kripto menkul değerler defterine giriş yapmak da mümkündür.

Adalet Bakanı Christine Lambrecht, yasanın tüzel netlik sağlayacağını ve yeni teknolojilerin potansiyelini artıracağını söyledi.

Blockchain teknolojisi, bir süreçteki tüm bilgilerin şifrelenmiş biçimde depolandığı bir çeşit dijital defterdir. Yüksek derecede şeffaflık sağlayarak tüm kullanıcılara açıktır. Haber kaynağına nazaran blockchain’in sahteciliğe sağlam olduğu düşünülüyor. Her kullanıcı data tabanının bir kopyasını yönettiği için, onu fark edilmeden değiştirmek teorik olarak imkansızdır.

Bitkom BT iş birliği lideri Achim Berg, “Blockchain teknolojisi, mevcut prosedürleri büsbütün alt üst etme ve tüm bölümlerinin çalışma formunu temelden değiştirme potansiyeline sahip” dedi.

Leave feedback about this

  • Kalite
X