Ocak 29, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Blockchain

Alman Emlak Kümesi, Stellar Ağında 24 Milyon Dolarlık Tahvil İhraç Etti

Kriptokoin.com – Avrupa’nın büyük bir emlak kümesi olan Vonovia, Stellar blockchain’ini kullanarak 20 milyon euro’luk (24 milyon dolar) bir tahvil çıkardı.

13 Ocak’ta yapılan bir duyuruya nazaran Vonovia, gayrimenkul haklarının dönemi için menkul değer token’ları çıkarmak gayesiyle Stellar blockchain’inden yararlandı. Token’lar firstwire isimli bir çevrimiçi market aracılığıyla verildi. Vonovia, blockchain dayanaklı tahvilin toplam vadesinin üç yıl olduğunu söyledi.

Vonovia finans müdürü Helene von Roeder, blockchain dayanaklı tahvil dijitalleştirmenin şirketin kendilerine “daha süratli, daha kolay ve daha ucuz” bir iktisat sağladığını söyledi. Roeder, şunları söyledi:

“Tahviller şeffaftır ve gerçek vakitli olarak izlenebilir, bu da profesyonel bir süreç standardını garanti eder. Birebir vakitte global olarak yeni yatırımcılara ulaşmamızı sağlıyor.”

Vonovia daha evvel Eylül 2019’da firstwire platformuna 50 milyon euro (61 milyon dolar) fiyatındaki teminatsız verilen bir kredi konuşlandırmıştı.

Stellar tanınan bir ağ haline geldi

Vonovia’nın tahvil dijitalleştirmeye geçişi, Alman düzenleyicilerin 2020’nin sonlarında dijitalleştirilmiş menkul değer ihracını kesin olarak yasallaştırmasından kısa bir müddet sonra gerçekleşti. Aralık ortasında Alman hükümeti bir menkul değerin satışı için kağıt sertifika sahibi olma zorunluluğunu ortadan kaldıran bir yasa çıkardı. Bu da blockchain teknolojisine dayalı dijital menkul değerlerin önünü açtı.

Stellar ağı son aylarda bir epey tanınan. Ocak 2021’in başlarında Ukrayna hükümeti, yeni bir dijital varlık ekosistemi ve bir merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) üzerinde iş birliği yapmak için Stellar Development Foundation ile paydaşlık kurduğunu duyurmuştu. Bunun gerisinde ağın mahallî token’ı XLM de yükselişe geçmişti.

17:00 civarında 0.32 dolara ulaşan XLM, yazım sırasında 0.30 dolardan süreç görüyor.

Leave feedback about this

  • Kalite
X