Ocak 30, 2023
Ümraniye, İstanbul, TR
Altcoin

5 Yıl Önce BTC, DOGE ve ETH’e Konan 100 Dolar Şimdi Ne Olurdu?

Kripto para yatırımlarından kısa sürede çok para kazananlar olduğu gibi, maalesef bütün parasını kaybedenler de oldu. Bu arada bir dönem ilgili kripto paranın adıyla milyoner unvanı taşıyan kişiler, bu unvanlarını kaybetti. Peki, 5 yıl önce Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Dogecoin’e (DOGE) 1.00 dolar yatırım yapsaydınız, şimdi ne kadar paranız olurdu?

Yatırımcıların kripto dünyasını keşif sürecine kısa bir bakış

Büyük ABD endekslerine para yatıran yatırımcılar, son 5 yılda saygın getiriler elde ettiler. Aslında, SPDR S&P 500 ETF, Invesco QQQ Trust Series 1 ve SPDR Dow Jones Endüstriyel Average ETF Trust’ın toplam getirisi, bu aralıkta sırasıyla %48,2, %81,8 ve %37,4 oldu. Bununla birlikte kripto para yatırımcıları bu dönemde çok daha iyi getiriler elde ettiler. Ekim 2017’de satın alınan ve oynaklığa rağmen uzun vadede tutulan kripto para boğaları, yatırımlarından destansı kazanç sağladılar.

Kripto paraların parlaması, küresel merkez bankalarının pandemi döneminde parasal genişlemesiyle de bağlantılı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere 2020 yılı, Covid-19’un dünyanın gündemine oturduğu yıl oldu. Bu dönemde ekonomik sıkıntıları hafifletmek amacıyla başta Fed olmak üzere merkez bankaları, parasal genişlemeye başvurdu. Hatırlayacağınız üzere piyasalar, sıfır, hatta sıfırın altında faizler gördü. Böyle bir ortamda da para risk varlıklarına aktı. Dolayısıyla kripto para birimleri de bundan nasibini aldı. Bu süreçte BTC, ETH ve DOGE gibi kriptolar uzun soluklu bir boğa piyasasına girdi.

Kripto para birimlerinin çoğalması ve yatırımcıların gündemine girmesi ise daha çok 2021 yılında oldu. Daha fazla konuşulur hale gelen ve benimsenme yolunda ilerleyen kripto fiyatları 2021’de ciddi artış kaydetti. Bunlar arasında Elon Musk’ın sevgili popüler meme coin’i Dogecoin (DOGE), en çok pompa yapanlardan birisiydi. Lider altcoin Ethereum (ETH)’nin performansı da yabana atılır cinsten değildi. Lider kripto Bitcoin (BTC) ise ilk olmanın avantajını her zaman gördü.

1.00 dolarlık BTC, ETH ve DOGE ne kadar oldu?

Şimdi, 5 yıl önce Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin’e (DOGE) 1.000 dolar yatırım yapsaydınız, şu anda ne kadar paranız olurdu?” sorumuzun cevabına gelelim.

  • Bitcoin (BTC): 278,20 dolar
  • Ethereum (ETH): 515,15 dolar
  • Dogecoin (DOGE): 7.724,63 dolar

Yapılan 1.00 dolarlık yatımların neticesinde en fazla kacancı popüler meme-coin’i Dogecoin (DOGE) sağlamış durumda. Tesla CEO’su Elon Musk’ın hayranı olduğu DOGE, 2022 de çok da iyi performans göstermedi. Bununla birlikte, uzun vadeli bir perspektiften bakıldığından hala daha en karlı kriptolardan birisi. DOGE’den sonra lider altcoin Ethereum (ETH) geliyor. DOGE’ye kıyasla sağladığı kazanç oldukça mütevazı. İçlerinden en az getirisi olan ise lider kripto Bitcoin.

Leave feedback about this

  • Kalite
X