Aralık 1, 2022
Ümraniye, İstanbul, TR
Bitcoin

2008 Krizini Bilen Ekonomist: Bitcoin’lerimi Satıyorum! Nedeni…

Tanınmış bilim adamı Nassim Nicholas Taleb, Bitcoin (BTC)’i oynaklığından ötürü eleştirdi. “Siyah Kuğu” isimli dünyada çok satanlar ortasında yer alan kitabın müellifi Nassim Nicholas Taleb, Bitcoin’lerini elden çıkardığını açıkladı. Nassim Nicholas Taleb, 2008 krizini gerçek varsayım ederek ünlenen bir isim.

“Siyah Kuğu”nun muharriri: Bitcoin (BTC)’lerimi elden çıkarıyorum!

“Siyah Kuğu” isimli kitabın muharriri olan Lübnanlı-Amerikalı bilim adamı Nassim Taleb, BTC’ye yönelik kıymetli açıklamalarda bulundu. Nassim Nicholas Taleb, sahip olduğu Bitcoin’leri elden çıkardığını açıkladı. Ünlü bilim adamının, birdenbire Bitcoin’e yönelik fikrinin değiştirmesinin nedeni, kripto para ünitesinin üst istikametli oynaklığıdır. Nassim Nicholas Taleb bahse yönelik şunları söyledi:

BTC’lerimden kurtuluyorum. Neden? Bir para ünitesi, onunla aldığınız ve sattığınız para ünitesinden asla daha değişken olmamalı. BTC ile malları fiyatlandıramazsınız.

Sadece bu gişe rekorları kıran haftada Bitcoin neredeyse yüzde 25 arttı. Yıldan bugüne kripto para, yüzde 64 arttı. Yeniden de Nassim Nicholas Taleb, tarihi kazanımlarına karşın dünyanın en büyük kripto para ünitesinin şimdilik başarısız olduğuna inanıyor.

Bitcoin bir para ünitesi olarak başarısız mı?

Bitcoin eleştirmenleri, eşsiz dezenflasyon modelinin BTC’nin geçerli bir ödeme aracı olmasını engellediğine işaret ediyor. Bu yeni varlık sınıfı, vakit içinde değerli ölçüde bedel kazanma eğiliminde olduğundan, beşerler çoklukla kripto paralarını harcamak yerine tutmayı tercih ediyor. Tesla’yı 2013’te Bitcoin’leriyle satın alanlar kararlarından çoktan pişman olmuş olabilirler. Laszlo Hanyecz ve 476 milyon dolarlık pizzasından bahsetmiyorum bile…

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor üzere kimi ateşli Bitcoin savunucuları kripto para ünitesini bir ödeme aracı yerine altın’ın rakibi olarak görüyor. Nassim Nicholas Taleb ayrıyeten Bitcoin’in, sorumsuz merkez bankalarına karşı bir tedbir olarak başarısız olduğuna inanıyor. Kripto para topluluğunun birçok önde gelen üyesi, Nassim Nicholas Taleb’in Bitcoin’deki ani U dönüşü karşısında şaşkına döndü.

Nassim Nicholas Taleb, 2008 krizini evvelce haber verdi ve büyük bir servet kazandı!

Greymatter Capital’in ortağı James Todar, Bitcoin’den kurtulmak için “en aptalca neden” bulduğu için önde gelen matematiksel istatistikçiyi eleştirdi. Lightning Labs’tan Elizabeth Stark, Bitcoin’in birlikte çalışabilir bir kıymet protokolü olarak görülmesi gerektiğini açıkladı. Elizabeth Stark bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Bu, birçok insanın Bitcoin hakkında yanıldığı şeydir. İnternet süreçleri için birlikte çalışabilir bir paha protokolüdür. Hesap ünitesi olmaksızın bir değişim aracı olabilir.

Uzmanlar, Nassim Nicholas Taleb’in son açıklamalarının piyasayı etkilemeyeceğini belirtiyor. Geçmişte Nassim Nicholas Taleb, Bitcoin hakkında olumlu yorumlarda bulunmasına karşın, topluluk üyelerini geçen yıl “tam bir aptal” olarak nitelendirdi. Eski bir özgür yatırım fonu yöneticisi ve trader’ı olan Nassim Nicholas Taleb, 2008 global ekonomik krizini evvelden haber verdi. Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, bu atılımıyla ünlenen ekonomist, büyük bir servet kazandı.

Leave feedback about this

  • Kalite
X